Ha értesz a trigonometrikus egyenletekhez, segítenél?


Adott az alábbi egyenlet:


[tg(a+b)]/[1+{tg(a+b)}^2]=[tg(a-b)]/[1+{tg(a-b)}^2]


Kérdés: Hány ° az "a" szög értéke [0,90°] intervallumban, ha b eleme [0,45°] ?


Előre is köszönöm!


2013. febr. 8. 13:47
 1/4 A kérdező kommentje:
A levezetés érdekelne főképp, a megoldás tudom, hogy 45°.
2013. febr. 8. 13:48
 2/4 bongolo ***** válasza:

tg(α+β)/(1+tg²(α+β)) = tg(α-β)/(1+tg²(α-β))


Kikötések:

α+β ≠ 90° + k·180°

α−β ≠ 90° + k·180°

(most a k·180° nem érdekes, mert korlátozva van az intervallum)


1 + tg²x = 1 + sin²x/cos²x = (cos²x + sin²x)/cos²x = 1/cos²x

ezért ez lesz az egyenletből:


tg(α+β)·cos²(α+β) = tg(α-β)·cos²(α-β)

sin(α+β)·cos(α+β) = sin(α-β)·cos(α-β)


Tudjuk, hogy sin 2x = 2·sinx·cosx, ezért az egyenlet:


sin(2α+2β) = sin(2α-2β)


Annak, hogy sin x = sin y, két megoldása van:

a) x = y               (valójában x = y + k·360°)

b) x = 180°-y     (valójában x = 180°-y + k·360°)


(Azért csak zárójelben írtam a k·360° dolgokat, mert most az nem izgalmas, mert egy szűkebb intervallumon keressük a megoldást.)


Most:

a)

2α+2β = 2α-2β (+ k·360°)

β = -β (+ k·180°)

Vagyis ennek β=0° esetén van megoldása az adott intervallumon, és akkor α bármi lehet.


b)

2α+2β = 180° - (2α-2β)         (+ k·360°)

2α+2β = 180° - 2α+2β

4α = 180°

α = 45°                                     (+ k·90°)


Tetszőleges β esetén ez megoldás. Pontosabban a kikötésre vigyázni kell:

α+β≠90° miatt β nem lehet 45°

α−β≠90° miatt nincs további kikötés.

2013. febr. 8. 20:54
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldási lehetőség:

[link]

2013. febr. 8. 21:57
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!

A levezetések átláthatók, és világosak.

2013. febr. 8. 23:05