Miért így írom fel ezt a feladatot? (matek-10. oszt. ) Sürgős!


Valaki levezetné ezt a feladatot?

Elsősorban az érdekelne, hogy miért így kell felírni ezt a feladatot?


Szöveg:

Egy torony magasságát akarjuk meghatározni, úgy hogy a toronytól ugyanazon irányban két karót szúrunk a földbe oly módon, hogy a torony csúcsa és a karók végpontjai egy egyenesbe essenek. Határozzuk meg a torony magasságát!


[link]


2013. márc. 2. 14:46
 1/7 anonim ***** válasza:

Az ábrán adódik egy kicsi 2m és 0,5m befogójú derékszögű háromszög. Az ismert adatok alapján a háromszög kisebbik szöge számmítható szögfügvénnyel.


Ezután szintén szögfüggvénnyel számítható a nagyobbik derékszögű háromszög x befogója (a másik befogó 42m) az előbb kiszámított szög ismeretében.

2013. márc. 2. 15:03
 2/7 A kérdező kommentje:
de miért x-3/0,5 = 42/2
2013. márc. 2. 15:08
 3/7 anonim ***** válasza:

folyt.


Tehát a lényeg az hogy a két derékszögű háromszög egyik csúcsa ugyanaz. jelölük a-val a szögét


tg a = 0,5/2 =0,25


majd a nagy derékszögű háromszög x befogója:


x= tg a * 42m


A torony magassága: x+3m

2013. márc. 2. 15:11
 4/7 anonim ***** válasza:

bocs félre néztem az ábrát


az x a teljes magasság!

2013. márc. 2. 15:13
 5/7 anonim ***** válasza:

A te megoldásodban a hasonló háromszögek elvéből indulnak ki


Ebben az esetben a kis derékszögű háromszög vízszintes befogója úgyanúgy fog aránylani a nagy derékszögű háromszög vízszintes befogójához mint a kis háromszög függőleges befogója a nagyhoz.


kis vizszintes befogó: 2m

Nagy v.befogó: 42m

Kis függőleges befogó: 0,5m

nagy f. befogó: x-3m


Felírva az aránypárokat:


x-3 0,5

--- = ---

42 2

2013. márc. 2. 15:19
 6/7 anonim ***** válasza:

elcsúszott felírom így is


(x-3)/42 = 0,5/2


ami átrendezve ugyanaz mint a tiéd .


Tehát a háromszögek hasonlósága a lényeg. Az oldalaik mérete ugyanúgy aránylanak egymáshoz

2013. márc. 2. 15:23
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi! :)
2013. márc. 3. 08:16