Tudnátok segíteni ezekben a szöveges feladatokban van ötletetek?


Fizikából ez a házi de fogalmam sincs,hogy hol kezdjem el :P


1.a) Berci mérése szerint egy 250 grammos gyönyörű alma 80%-a víz. Néhány hét múlva újra elvégezte a mérést, és azt találta, hogy ugyanannak az almának most csak 75%-a víz. Mennyi most az alma tömege?

b) Találjatok ki egy módszert arra, hogy lehetne egy alma víztartalmát meghatározni! Végezzétek el a mérést!


Dani egy termoszban levő 200 g tömegű és 20 C0 hőmérsékletű vízhez, 100 g tömegű és 80 C0 hőmérsékletű melegebb vizet öntött. A termikus egyensúly beállta után megmérte a víz hőmérsékletét. Ezután kíváncsiságból fordítva járt el el: a termoszban levő 100 g tömegű és 80 C0 hőmérsékletű melegebb vízhez öntötte a 200 g tömegű és 20 C0 hőmérsékletű hidegebb vizet. Azt tapasztalta, hogy az egyensúlyi hőmérséklet más lett, mint az első esetben. Mivel magyarázható ez az eltérés? A gondolatmenetet igazoljátok számítással is! (Tekintsétek úgy, hogy kezdetben a termosz mindkét esetben termikus egyensúlyban volt a benne lévő vízzel.)


Előre is köszi a válaszokat minden normális válaszra megy a zöld kéz:)



2013. márc. 17. 10:28
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja a Dani-s az a 2. feladat csak elfelejtettem odaírni
2013. márc. 17. 10:29
 2/5 anonim ***** válasza:

1. Van nettó nedvességtartalom és bruttó nedvességtartalom. Ezt nem írja a feladat... de akkor nettó nedvességtartalommal számoljunk:


jelölések:


Mn1=250g az alma kezdeti tömege

Mn2: az alma mostani tömege

Mo: az alma abszolút száraz tömege

U1=80%=0,8 az alma kezdeti nedvességtartalma

U2=75%=0,75 az alma mostani nedvességtartalma



A nettó nedvességtartalom kiszámítása:


U=(Mn-Mo)/Mo


Így a kezdeti nedvességtartalom:


U1=(Mn1-Mo)/Mo -> 0,85=(250g-Mo)/Mo -> Mo=250g/1,8=138,88g


A mostani nedvességtartalom:


U1=(Mn1-Mo)/Mo -> 0,75=(Mn2-138,88g)/138,88g -> Mn2=243,04g


Ennek megfelelően a nedvességtartalmat (a gyakorlatban is) úgy határozzák meg, hogy megmérik és feljegyzik a nedves tömeget, majd teljesen szárazra szárítják a mintadarabot és így is megmérik a tömeget és feljegyzik.Ezután a nedvességtartalom a fenti képlettel számítható. Mérik még a nedvességtartalmat elektromos ellenállás, kapacitív, vagy induktív módszerekkel, de ezek is a szárításos módszerre vannak visszavezetve mint teljesen egzakt meghatározásra

2013. márc. 17. 12:06
 3/5 anonim ***** válasza:

jav.



U1=(Mn1-Mo)/Mo -> 0,80=(250g-Mo)/Mo -> Mo=250g/1,8=138,88g


A végeredmény ok csak elütöttem a 0,80-at

2013. márc. 17. 12:08
 4/5 A kérdező kommentje:
Ja értem,de a 2. feladat teljesen más amit sajna nem:((ha abba is tudnál segíteni esetleg más annak is nagyon örülnék természetesen erre is ment a zöld kéz amit mondtál :)
2013. márc. 17. 13:33
 5/5 A kérdező kommentje:
Amugy mind1 de azt nem rontottad el hogy a mostani nedvességtartalmat U1-el jelölted?nem U2?:P Habár ez mind1:P
2013. márc. 17. 13:36