Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Öszetett abszolútérték függvén...

Öszetett abszolútérték függvényben, ha két tag van, miért nem 4 variációt kell felírni, miért csak 3-at?

Figyelt kérdés
Ix-3I-Ix-5I -nél nálam 4 variáció lehet, mert az első x lehet minusz és plusz és a második is u.úgy. A helyes megoldásnál nem vesznek figyelembe csak 3 variációt.( első tag plusz- második plusz, első tag plusz -második minusz,és mindkét tag minusz. Ha az első minusz- második plusz, miért nem kell ábrázolni?

2013. ápr. 15. 18:46
1 2
 1/13 bongolo ***** válasza:
100%

|x-3| ennek a belseje x<3 esetén negatív

|x-5| ennek a belseje x≥5 esetén pozitív

Tehát nincs olyan, hogy az első negatív, a második pozitív egyszerre.

Három intervallum lesz:

   x < 3

3 ≤ x < 5

5 ≤ x

2013. ápr. 15. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Fordítva a kisebb-nagyobb jeleket miért nem lehet felírni? A

logika nem tiszta :) , és köszi a választ :)

2013. ápr. 15. 19:37
 3/13 bongolo ***** válasza:
Nem értem, mire gondolsz. Magyarázd meg, írd fel fordítva a jeleket.
2013. ápr. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

x-3 belseje pozitív

x-5 belseje negatív

x>3

3>=x>5

5>=5

2013. ápr. 16. 06:56
 5/13 A kérdező kommentje:

mostanáig gondolkoztam, és erre jutottam:

ha két tag van absz. é.-s, akkor az első tag (+), második (-) vagy mindkét tag (+)vagy mindkét tag (-).

ha három tag van ami absz. értékes, akkor: (+)(+)(+)

(+)(+)(-)

(+)(-)(-)

(-)(-)(-)

A többi variációval nem kell foglalkozni. Ugye? Ha meg a tagok közt van sima lineáris , az ugyan úgy marad, ha sima szám van az is marad, hisz nincs absz. értékben.

2013. ápr. 16. 13:19
 6/13 bongolo ***** válasza:

A #4-es hozzászólásod:


Olyat nem lehet írni, hogy 3>=x>5, hisz ez azt jelentené, hogy az x egyszerre kisebbegyenlő 3-nál és nagyobb 5-nél.


A #5-ös:

A legjobb először külön-külön nézni az abszolút értékeket, aztán sorbarakni őket. Mondjuk ha ez van:


|x-3| + |2x+4| - |x-6|


Akkor az elsőnek x=3-nál van érdekes pontja (amikor éppen nulla az absz.ért. belseje), a másodiknak x=-2-nél, a harmadiknak x=6-nál.

Sorbarakva nagyság szerint: -2, 3, 6

Ezeket a pontokat gondolatban jelöld be egy számegyenesen. Ezt a 4 intervallumot határozzák meg:

-∞-től -2-ig

-2-től 3-ig

3-tól 6-ig

6-tól +∞-ig


Ezt a négy esetet kell megnénzi majd. Mindegyik intervallum esetén más-más absz. értékeknek a belseje lesz negatív illetve pozitív.


Gondolj bele, hogy azért akármilyen kombináció nincs! Tehát pl. olyan x nincs, amikor az x-3 pozitív, a 2x+4 negatív és az x-6 is negatív.

2013. ápr. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 bongolo ***** válasza:

Amit az előjelekről írtál:

(+)(+)(+)

(+)(+)(-)

(+)(-)(-)

(-)(-)(-)

Ez nem mindig jó, pl. az előző esetben sem, amit példának írtam. Amit ellenpéldának ott írtam, az tenálad a (+)(-)(-) volt.


Ugyanis minden azon múlik, hogy mi van az absz.ért. jelek között. Az x mondjuk lehet negatív szorzójú is (mondjuk |5-x|), amikor felfordulnak az irányok. Szóval a legjobb azt csinálni, amit írtam: hogy mindegyiknél kiszámolod, hogy mikor nulla, azokat sorbarakod a számegyenesen, és felírod a számegyenesről az intervallumokat.

2013. ápr. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Nagyon sokat segítettél, köszönöm szépen!Tudsz ajánlani valamilyen matek könyvet, amiből pl te tanultál? Obádovicsban szoktam keresgélni, de pl abban függvények nincsenek, a neten meg csak az alapok pl. az absz. é.-ből.
2013. ápr. 16. 18:21
 9/13 bongolo ***** válasza:
Én is az Obádovicsot olvastam valamikor. Az csak a lényeget írja le, neked meg az az érzésem, hogy olyan kellene, ami trükköket magyaráz. Olyat én se olvastam, nem is tudom, van-e. A trükkökhöz idő kell, hogy rájöjjön az ember, szóval leginkább gyakorlás kérdése.
2013. ápr. 16. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Még egy legutolsó kérdésem lenne, a trükk, amire nem jöttem rá, pedig láthatod, már három napja ezeken gondolkozom.Sajnos a tanárnő a suliban azt gondolja, elég ha felír két példát, akkor mindenki mindent tud.A dolgozatban meg persze mindig a kivételek jönnek ki, mint amit írtál a válaszodban, a -x-est.Hát nem véletlen a sok rossz jegy, én legalább próbálkozom .


Szóval a kérdés: a 6. válaszodban érthető az intervallum felállítása a számegyenes alapján, de az nem derül ki, hogy ebből hogyan jönnek ki a (-) (+) variációi.?


A tanárnő annyit mondott, hogy az absz . é. lehet plusz és mínusz is. Hát ez a nesze semmi , fogd meg jól.:)Csak kíváncsiságból kérdezem, te egyetemet végeztél, hogy ennyiféle matekhoz értesz? Szoktam olvasni a másoknak adott válaszaidat is, amik mindig nagy tudásról árulkodnak.

2013. ápr. 17. 09:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!