Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 3 komplett emelt kémia kísérle...

3 komplett emelt kémia kísérlethez valaki valami hasznosat hozzá tudna szólni? (36. ,55. ,56. )

Figyelt kérdés

BÁRMELYIKHEZ, HA TUDSZ VALAMIT NAGYON SOKAT SEGÍTESZ! :)

36. Négy, üveglappal letakart gázfelfogó henger színtelen gázokat tartalmaz. Két-két hengert egymás felé fordítunk, majd az üveglapok kihúzásával összenyitjuk a gáztereket. Az egyik esetben sűrű, fehér füst keletkezik, a másik hengerpár gázterében vörösbarna gáz képződik. Mindkét esetben a két henger a reakció során erősen „egymáshoz tapad”. Állapítsa meg, mely gázok lehettek eredetileg a hengerekben! Értelmezze a tapasztalatokat, és írja fel a lezajlott reakciók egyenletét! Adja meg a reakciók típusát is!


55. Egy kémcsőben levő desztillált vízbe etil-kloridot öntünk. Összerázás után ezüst-nitrát-oldatot adva a rendszerhez változást nem tapasztalunk. Ezután egy másik kémcsőbe nátrium-hidroxid-oldatot öntünk, kevés etilkloridot adunk hozzá, majd néhány percig vízfürdőn melegítjük a kémcső tartalmát. Lehűtés után salétromsavoldattal közömbösítjük az oldatot, majd ezüst-nitrát-oldatot cseppentünk a folyadékhoz. Fehér csapadék keletkezését tapasztaljuk. Értelmezze a tapasztalatokat! Írja fel a lezajlott reakciók egyenleteit is! Ha nem közömbösítettük volna salétromsavval az oldatot, akkor más színű csapadék képződését tapasztaltuk volna. Milyen színű lett volna a csapadék?


56. Két kémcső egyikében nátrium-acetát, a másikban tömény nátrium-fenoxid (korábbi nevén nátrium-fenolát) tömény vizes oldata van. Mindkét kémcsőbe szódavizet öntünk. Az első kémcsőben zavaros rendszer keletkezett, a második kémcsőben nem tapasztalható változás. Azonosítsa a kémcsövek tartalmát, és magyarázza meg a tapasztaltakat!



2013. máj. 26. 20:30
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

36: ammónia és hidrogén-klorid gáz volt, ammónium-klorid keletkezik, ez a sűrű fehér füst


a másik reakció során NO és O2 volt a hengerben, NO2 keletkezik, ez a vörösbarna gáz.

Ha felírod reakcióegyenletet (bocsi, de gépen olyan lassan tudom megírni) akkor meglátod, hogy mindkét reakció térfogatcsökkenéssel jár, csökken a nyomás, ezért tapad egymáshoz a két henger


redoxireakció

2013. máj. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Bocsi, hogy ilyen lassan írok, de az előzőt elküldtem és még csak 5 percenként írhatok..-.-


55.; a halogéntartalmú szénvegyületekhez a halogénatom mindig kovalens kötéssel kapcsolódik, így nem reagál az etil-klorid az ezüst-nitrát oldattal. a második esetben viszont szubsztitúciós reakció játszódik le, etanol és NaCl keletkezik, ha jól sejtem. Ha hozzáadjuk az ezüst-nitrát oldatot, akkor fehér csapadék; AgCl keletkezik. Ha nem semlegesítettük volna az oldatot, akkor a hidroxid-ionok miatt barna színű Ag2O keletkezett volna


56: A szénsav erősebb sav, mint a fenol, az ecetsavtól viszont gyengébb, így az második esetben nem tapasztalható változás, tehát az volt a Na-acetát. A második esetben az oldat zavarossá válik, mert felszabadítja a fenolt a sójából, ami vízben rosszul oldódik.

2013. máj. 26. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
a lényeg benne volt, nagyon szépen köszi :)
2013. máj. 26. 20:56
 4/18 A kérdező kommentje:
és a másik kettőt is, életet mentettél:D
2013. máj. 26. 20:57
 5/18 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen! Ezek szerint idén érettségizel Te is:-))
2013. máj. 26. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Igen, próbálkozom vele. Nagy valószínűséggel mondjuk jövőre újra nekiugrom, mert idén messze nem lesz elég jó, sajnos. Már teljesen letört a lelkesedésem, de nem adom fel. :)

Neked gondolom ilyen problémád nincs (már csak a gyors és zseniális válaszokból következtetve :D). Majd sok sikert a szóbelin! :)

2013. máj. 26. 21:42
 7/18 anonim ***** válasza:

Nehogy azt hidd..én is nagyon elszúrtam az írásbelit csakúgy, mint mások. Engem is letört, azóta ki se mertem nyitni a tankönyvet, nagyon bánt, pedig muszáj lesz, mert nagyon jó szóbeli kell, ahhoz, hogy legyen esélyem:-(


Nem is szabad feladni! Én is ősszel újraírom a kémiát, ha nem sikerül.

2013. máj. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim válasza:

nem akarok belekötni, de az 55-ösnél az nem elimináció? :)

egyébként mennyi lett az írásbelitek, és hol érettségiztek? :D( mmint melyik városban? :D)

2013. jún. 5. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim válasza:
hupsz. visszaszívom :D szubsztitúció :D ezeket mindig keverem :D
2013. jún. 5. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Nem írja a lúg töménységét, viszont eliminációban telítetlen szénvegy. keletkezik. és hidrogén halogenid, ami már magában közömbösíteni a NaOH-ot, úgyhogy nem lenne értelme a salétromsav hozzáadásának (nem biztos, h marad NaOH) . Egyébként szerintem nem kizárt (viszont tömény lúgot, savat nem adnak elvégzendőnek mert veszélyes, úgyhogy ezért is inkább szubszt.)
2013. jún. 5. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!