Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan oldható meg a következő...

Bertibeno kérdése:

Hogyan oldható meg a következő gazdasági matematika (analízis) feladat? Keresleti függvény van megadva.

Figyelt kérdés

Valamely árucikk iránti keresletet az f(x)=e^(x/30+100)keresleti függvény írja le, ahol x a termék (forintban kifejezett) darabonkénti egységárát jelenti.


a) Milyen egységár mellett lesz az árbevétel maximális?

b) Mekkora a maximális árbevételhez tartozó kereslet?


Addig megy, hogy lederiválom f-et aztán pedig szélső értéket keresek azaz f'(x)=0, viszont e bárhányadikon lehet, soha nem lesz 0. Valamit biztos nem jól csinálok, kérlek segítsetek!



2013. máj. 29. 23:59
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát a gazdasági részéhez nem értek, ezért ahhoz nem tudok hozzászolni. (Bár számomra furcsa hogy a kereslet nő, minél nagyobb az ár).


Viszont matematikailag semmit nem rontottál el, e^x (a pár konstans most mindegy) egy sima exponenciális függévny, amiről köztudott hogy nincs sélszőrértéke, így deriválni felesleges. (De le is deriválhatod és valóban sehol nem lesz nulla, és így látod is hogy nincs szélsőrétéke).


Szerintem a keresleti függvénnyel lesz a probléma, mert annak csökkenie kéne az ár függvényében, és neked viszont egy g(x) függvényt kéne nézned, ami az ár alapján adja meg hogy mekkora a bevétel (gondolom kereslet*ár).

2013. máj. 30. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Hogyan kéne ezt a g(x) függvényt létre hoznom? Nem nagyon értem.

Ugye az árbevétel = ár×mennyiség. Az ár az x viszont a mennyiséget nem tudom, vagy az maga az f(x)?

Segítesz abban, hogy szerinted hogyan tudnék továbbhaladni?

2013. máj. 30. 13:36
 3/6 anonim ***** válasza:

g(x)=x*f(x), ahol x az ár, g egy függvény, ami az árból leképezi a bevételt, f pedig egy függvény, ami az árból a keresletet képezi le.


De ilyen kereslet függvény mellett az egész feladatnak nincs értelme, mert minél drágább annál nagyobb a kereslet is, tehát nyilván végtelenül drága áru mellett lesz a bevétel a legnagyobb.

2013. máj. 30. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát lehet, hogy nincs értelme, de megoldása szerinted van? Ez egy gazd. mat. 1 vizsgán volt konkrétan ez a feladat.


Hasonlót pedig találtam megoldással:

e^(-0,04x-12)

x=25

Bevétel: 25e^11 Kereslet: e^11

2013. máj. 30. 14:07
 5/6 anonim ***** válasza:

100%, hogy ennek nincs megoldása.


A példád pedig nagyon nem hasonló. f(x)=e^(-0,04x-12)-n x negatív együtthatójú, azaz lényegében 1/e^x-nek felel meg, ami viszont pont hogy monoton csökken, ha x nő, és ezáltal lesz értelme a feladatnak. (Mert akkor ahogy az ár nő, úgy csökken a kereslet, a kettő szorzata pedig a bevétel és így lesz szélsőértéke a bevételnek)

2013. máj. 30. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Ok, értem. Köszi a segítséget.
2013. máj. 30. 14:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!