Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan bizonyították az...

Hogyan bizonyították az ötödfokú egyenletek megoldhatatlanságát?

Figyelt kérdés
"Számelméleti módszerekkel" ezt hogyan vezetik le?
2013. júl. 17. 21:25
 1/5 anonim válasza:

Nem vagyok matematikus, de szerintem ez a Galois-elmélet részeként van bizonyítva. [link]

Hozzáértő majd megmondja mekkora hülyeséget mondtam.

2013. júl. 17. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nehezen.

Semmiképpen nem fér el ide.

Nekem matematika szakon sem tanították a részleteket, annyira bonyolult és terjedelmes.

2013. júl. 18. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Akkor csak valami linket ahol el tudom olvasni, vagy valami....
2013. júl. 18. 12:02
 4/5 BKRS ***** válasza:

Nem megoldhatatlan, csak nem lehet gyökökkel és a négy alapművelettel felírni a megoldását az egyenlet együtthatóinak a felhasználásával.

Azt pl, hogy x^5 =1 pl biztosan meg tudod oldani, legalábbis egy megoldását fel tudo írni.

Az általános megoldóképlet az ami hiányzik.

Pl x^5 -4x +1 =0

egyenletnek egyik gyökét sem lehetfelírni csupán gyökök és a négy alapművelet segítségével valamint egész számok felhasználásával.


A dolog megértéséhez kell valamennyi algebrai csoportelmélet és algebrai testbővítés elmélet.


Ha tudsz szerezni egy csoportelmelet tankönyvet azt jól rágd át mert az az egész alapja, azon alapul a test elmélet is. Ha az megvan akkor nem árt ha a test elmélet elött még jó alaposan áttanulod a gyűrű elméletet meg modul elmeletet, mert anélkül a test elmélet rendkívül macerás tud lenni.

Na és ha végeztél a tes elmélettel is, akkor nekimehetsz a testbővítéseknek.


Ha mindezt nem egyetemi előadásokon és gyakorlatokon csinálod végig, hanem magánerőből próbálod, akkor szerintem kb 3 év alatt meg is vagy az egésszel.

2013. júl. 18. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 vurugya béla ***** válasza:

Galois elméletével könnyebb igazolni, de először anélkül igazolták! Ez ugyanis a Ruffini-Abel tétel.

A tétel 1824-ből származik, akkor Galois csak 13 éves volt még!


Itt alul a link - persze a tétel bizonyítását nem írják itt sem. Azt szerintem Fried Ervin: Általános algebra c. könyvében elolvashatod, ha van türelmed. (Nekem abból kellett tanulnom, de nem emlékszem rá már pontosan.)

(Az a könyv is Galois-elmélet egyik következményeként tárgyalja.)


[link]

2013. júl. 20. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!