Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hány racionális tag van a...

Hány racionális tag van a következő kifejezésben?

Figyelt kérdés
(3+ ³√3)^10

2013. aug. 12. 11:46
 1/8 anonim ***** válasza:

szerintem 4

a 3 3as es a 10

2013. aug. 12. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Egy se.

Mivel tagok az összegben vannak, és ez a kifejezés egészét tekintve egy hatvány.

2013. aug. 12. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

valóban 4-et ír a megoldásban, de valahogy másképp fogalmazza meg. (⁞-t találtam csak, de itt 3 pont kellene legyen csak)

T(k+1) = C(10,k)* 3^(10-k) * 3^3, k∈{0,1,2,...,10}.

A racionális tag a k⁞3-mal, ezért k∈{0,3,6,9}.

Vagyis 4 ilyen elem van.



Ez mit jelent???

2013. aug. 12. 15:15
 4/8 dq ***** válasza:
fényképet tudsz adni a feladatról és a megtoldásról?
2013. aug. 12. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 dq ***** válasza:
-t
2013. aug. 12. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
a feladat szövege szóról szóra így van, a megoldást pedig csak románul tudnám elküldeni, ezért fordítottam le
2013. aug. 12. 21:22
 7/8 anonim ***** válasza:

Elég hülyén van megfogalmazva a feladat, de valószínűleg arra próbál rákérdezni, hogy a binomiális tétellel való kifejtés után kapott összegben hány racionális tag lesz.


(a+b)^n egy olyan n+1 tagú összeg lesz a binomiális tétel szerint, amelynél a k-adik tag (0-val kezdve a számozást) úgy néz ki, hogy

(n alatt a k)*(a^k)*(b^(n-k)).


Az (n alatt a k) binomiális együtthatók mind racionálisak. A feladatunkban a=3 és b=köbgyök3. Csak úgy kaphatunk racionális tagot, ha köbgyök3-mat olyan kitevőre emeljük, ami 3-nak többszöröse. köbgyök3 lehetséges kitevői a 0 és 10 közötti egész számok. Tehát csakis azok a tagok lesznek racionálisak, amelyeknél köbgyök3 kitevője 0, 3, 6 vagy 9. Ez valóban négy tag.

2013. aug. 12. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ahogy az előző írja, meg ahogy én is írtam korábban. Ebben a kifejezésben sehány tag nincs. Valószínűleg arra gondolt a kérdező, hogy a kifejezés átalakítása (kifejtése) után hány racionális tag lesz. De ha pontosan az a kérdés, amit leírtál, akkor bizony rossz a megoldás. Az a hosszú összeg ugyanis egyenlő az eredeti kifejezéssel, de az itt nem számít, mert a "kifejezés" a megadott alakot jelenti.
2013. aug. 13. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!