NAGYON SŰRGŐS! Hogyan lehet kiszámolni az oldat foszforsav tartalmát? (Az első egyenértékpont alapján a foszforsavval, mint egyenértékű, a második egyenértékpont alapján, mint kétértékű savval kellene valahogy számolni).

a 2 reakcióegyenlet: H3PO4+NaOH=H2PO4(-)+H2O és H2PO4+NaOH=H2PO4(2-)+H2O

2013. nov. 1. 20:48
 1/3 anonim ***** válasza:

A reakció egyenletek nem jók. Nem világos a kérdés.


Valójában 3 reakcióegyenlet van


H3PO4 + NaOH = NaH2PO4 + H2O

NaH2PO4 + NaOH = Na2HPO4 + H2O

Na2HPO4 + NaOH = Na3PO4 + H2O


Ha a kérdés az, hogy titrálással hogyan lehet meghatározni a foszforsav tartalmat, akkor lehet felírni az általad is használt vizes oldatos ionos egyenleteket.


Vizes oldatban, a foszforsav oldathoz elkezdünk lúgot adagolni, akkor egymás után mind a három reakcióegyenlet lejátszódik

Ha pH-t mérjük, klasszikus titrálási görbéket kapunk. Tehát mindegyik lépéshez hozzá lehet rendelni egy pH értéket ( és akár indikátort is)


Valószínűleg azért írtad le Te is csak az első kettő egyenletet, mert az első lejátszódása után a másodiknál szoktak mérni a gyakorlatban. ( de itt a foszforsav HPO4(2-) állapotban van). Ha jól emlékszem ez pH: 9,2 -nél csap át.


Tehát a szokásos titrálási számolás módszerek itt is működnek csak 2 lúggal kell számolni.


( ha az segít felírhatunk egy bruttó reakcióegyenletet:

H3PO4 + 2 NaOH = Na2HPO4 + 2H2O )


V*f*c = 2 *V*f*c


Lehet minkét (3) átcsapást detektálni és mindkét ( mindhárom) értékkel számolni, de felesleges és bizonytalanságot okoz. Én úgy emlékszem hogy a második inflexiós pont környékén a legmeredekebb a V/pH görbe, tehát ez alkalmas a legpontosabb mérésre.

2013. nov. 2. 07:40
 2/3 A kérdező kommentje:

ne haragudj, de még így sem igazán értem, hogy hogyan kell megoldani. :S nekünk az első inflexiós pont pH/V-jét kellett pontosabban mérni.

még életemben nem találkoztam ilyen feladattal. :S

2013. nov. 2. 11:32
 3/3 anonim ***** válasza:

Megint elég szűkszavúan írtál.

Úgy néz ki, jól sejtettem, hogy titrálásról van szó és valószínűleg még sosem titráltál.

Már csak az a kérdés, hogy konkrétan van egy feladat amit ki kell számolni, vagy általánosságban kell leírni a számolást ?


Ha konkrét feladat van írd le az eredményeket.


Ha általánosságban :

[link]

[link]

[link]


és ezeken belül : sav-bázis titrálás

2013. nov. 2. 15:42