9g pentán égésekor hány darab co2 molekula keletkezik?


2013. nov. 6. 19:40
 1/1 anonim ***** válasza:

A pentán összegképlete: C5H12, moláris tömege ez alapján: M=5*12+12=72 g/mol


Lássuk ez a 9g az hány mol: n=m/M=9/72=0,125 mol


A pentán tökéletes égési egyenlete:


C5H12 + 8 O2 ---> 5 CO2 + 6 H2O


Tehát 1 mol pentánból 5 mol CO2 keletkezik, vagyis ötször annyi. De nekünk csak 0,125 mol van, ennek az ötszöröse 0,625 mol. Mivel 1 mol az 6*10^23 db molekula, ezért a megoldás: 6*0,625*10^23 vagyis 3,75*10^23 db.

2013. nov. 7. 14:21