Margó0704 kérdése:

Be tudja vki bizonyítani az alábbi egyenletet? 1-1/2+1/3-1/4+.. =ln2


2013. nov. 13. 21:54
 1/3 anonim ***** válasza:
Ehhez már túl késő van.
2013. nov. 13. 22:00
 2/3 anonim ***** válasza:
Ln(x) függvény egyik sorfejtését felhasználva adódik, hogy LN(1+x)=x-x^2/2+x^3/3-x^4/4+... feltéve ,ha -1<x<=1. Ebben esetben még a konvergenciatartomány határán x=1-el számolhatunk. Sz. Gy.
2014. jan. 3. 14:52
 3/3 anonim ***** válasza:

Ennek a hátterében az van, hogy a harmonikus sor és az ln(n) különbsége konstanshoz tart:


(1+1/2+1/3+1/4+...+1/n) - ln(k) --> c


Ezt az 1/x függvény alatti terület becslésével lehet szemléltetni.


Vázlatos indoklás:


Ha az előbbit elfogadjuk, akkor az alternáló harmonikus sor részösszegeire:

1-1/2+1/3-1/4+... -1/2k)=

=(1+1/2+1/3+1/4+...+1/2k)-2*(1/2+1/4+1/6+...+1/2k)=

=(1+1/2+1/3+1/4+...+1/2k)-(1+1/2+1/3+...+1/k)


ami ln(2k)-ln(k)-val közelíthető


ez pedig egyenlő ln(2k/k)-val, ami ln(2)



Itt persze az átrendezhetőség komoly bizonyítást igényelne, a sorok estében ez nem egyértelmű...

2014. jan. 3. 15:06