Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » KÉMIA, alumínium amfotersége...

KÉMIA, alumínium amfotersége sav- és lúgoldatban. Nem teljesen tiszta, valaki segít?

Figyelt kérdés

Savban a víztartalommal akvakomplexet képez:

2 Al + 6 H3O+ + 6 H2O = 2 [Al(H2O)6]3+ + 3 H2

Aztán a könyv ezt írja: " Ha a keletkezett oldathoz NaOH-oldatot adagolunk, akkor az akvakomplex savként viselkedik[...] és így kicsapódik az alumínium hidroxid."

Ez egyenletben, hogy néz ki?

[Al(H2O)6]3+ + NaOH = Al(OH)3 + ???

Lúgfeleslegben hidroxokomplex formában oldódik.

Az ennyi: Al(OH)3 + OH- = [Al(OH)4]- ?

Aztán pedig itt a teljes összezavarodás számomra:

"Ha a hidroxokomplexet tartalmazó oldatot savanyítjuk, akkor a komplex bázisként viselkedik[...]ismét kicsapódik az alumínium hidroxid. A sav további adagolására a csapadék akvakomplex képződése közben oldódik."

Ehhez is nagyon tudnék értékelni valami egyenletet, hogy valahogy tényleg felfogjam.

Minden nemű kis hozzászólásért, segítségért hálás lennék! :)



2013. nov. 19. 17:02
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Valóban nem könnyű fogalmakról van szó, de azért hadd próbálkozzam, hátha tudok segíteni.


Tehát ugye van egy akvakomplexünk, amiről azt írja a könyv, hogy bázis (NaOH) hatására savként viselkedik. Logikus, hiszen a víz eleve amfoter jellegű, protonfelvételre és protonleadásra is képes, tehát mindig a reakciópartneréhez igazodik. Ha ez egy bázis, akkor a víz bizony savként fog viselkedni. Mi a sav? Protonleadásra képes anyag. Ha a víz protont ad le, akkor OH(-) ion keletkezik. Az eredeti akvakomplex vízmolekulái OH- ionokká váltak, ezért lesz a keletkező csapadék az Al(OH)3. Megjegyzés: az akvakomplexben 6 víz van, mert ott csak másodrendű kötések tartják össze a komplexet, tehát "elfér" az alumínium közelében 6 víz. De ebből 3 víznek le kell hasadnia és csak a maradék 3 vízből tud OH- ion keletkezni, mert ez már elsőrendű kötés, az Al pedig 3+ töltésű, nem tűr meg 6 OH- iont.


Aztán, további NaOH hatására a csapadék ismét feloldódik. Megint logikus. Ha pont sztöchiometrikus mennyiségben adom neki a bázist, akkor nincs elég OH- ion a komplexképzéshez. De ha többet adok neki, akkor az Al atom tud komplexálni még egy OH- iont, és az így keletkező nátrium-tetrahidroxo-aluminát már jól oldódik vízben (ionos vegyület lévén, mármint ami a Na+ és [Al(OH)4]- ionok kapcsolatát illeti). Node mi történik ha ehhez savat adunk? A sav protonleadásra képes, tehát megprotonálja az egyik OH- iont, ami semleges vízmolekulaként távozik. Mi maradt vissza? Hát éppen egy Al(OH)3, ami rossz oldhatósága miatt csapadékként kiválik. Ezért írja a könyv hogy az [Al(OH)4]- bázisként viselkedik. Hiszen, ha savat hozzá és megprotonálom, akkor ő éppen egy bázis, hiszen elfogadta a protont a savamtól, tehát protonfelvételre képes anyagként viselkedett. És akkor megint ott tartunk, hogy további sav adagolása megint feloldja a cundert, mivel az Al(OH)3 ugyanolyan jó bázis mint a többi fém-hidroxid (NaOH például), csak rossz oldhatósága miatt nem annyira okoz lúgos kémhatást. De attól még sav hatására bázisként reagál, és az OH- ionok megprotonálódásával ismét semleges vízmolekulák keletkeznek, amik másodrendű kötéssel azonnal koordinálódnak is az Al3+ ionra, létrehozva az akvakomplexet.


Az egyesített reakcióegyenlet kb. így néz ki:


Al(elemi) ---(sav vizes oldata)---> [Al(H2O)6]3+ ---(sztöch. NaOH)---> Al(OH)3 ---(több NaOH)---> [Al(OH)4]- ---1 ekvivalens sav---> Al(OH)3 ---(még 3 ekv. sav)---> Al3+ pontosabban ismét annak akvakomplexe: [Al(H2O)6]3+

2013. nov. 19. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A "viselkedik" szót és az előtte lévő szavakat töröld a szövegből és értelmessé válik.


"Ha a keletkezett oldathoz NaOH-oldatot adagolunk, akkor kicsapódik az alumínium hidroxid."



"Ha a hidroxokomplexet tartalmazó oldatot savanyítjuk, ismét kicsapódik az alumínium hidroxid."

"További sav adagolására a csapadék beoldódik."



[Al(H2O)6]3+ ez az akvakomplex


ha kihagyod az képletből a akva= vizet és a komplexet akkor marad a : Al3+ tehát , úgy viselkedik mint akármelyik fém pl a nátrium, vízben pozitív ion lesz : Na+ .

Az alumínium mint amfoter vegyület nem Al3+ -ként disszociál vízben, hanem a képletben szereplő 6 vízzel képet komplexet. ( Persze az a nátriumnál nem lényeges ezért soha nem írjuk mellé, hogy hány víz molekula alkotja a hidrát-burkot)


az amfoter tulajdonság alapján lúgban is kell oldódnia.

ekkor keletkezik az aluminát- ion ez a: "[Al(OH)4]-" de ez csak akkor jön létre, van kellő mennyiségű lúg felesleg, tehát az egy Al -ra jutó 4 OH- -on kívül még kell, hogy feleslegben legyen OH-. ( az OH- koncentráció <--> pH összefüggés ismerete szükséges)

Ha kisebb a pH akkor nem elégségesek a feltételek, nemfémes tulajdonság érvényesüléséhez, bomlik az aluminát szerkezet és kicsapódik az alumínium hidroxid. Ha tovább savazzuk a rendszert ismét a fémes tulajdonság kerül előtérbe és AL3+ -ként oldódik a be.


Sajnos én sem tudok konkrét pH értékeket hozzárendelni a lépésekhez, pedig sokkal egyszerűbben lehet leírni a folyamatot konkrét számokkal, mert a leírás végül is erről szól, hogy egy adott Al tartalmú oldathoz savat illetve lúgot adagolunk (--> változtatjuk a pH-ját) és figyeljük, hogy mi történik.


Savas tartományban Al3+ fém ionként oldódik ( mint pl. Na+)

Lúgos tartományban nemfémes vegyületként Al[OH]4 - ( mint pl SO3 2- )

Semleges tartományban kiválik a víz-oldhatatlan Al(OH)3


Ha ez érthető akkor lehet visszarakni az elején törölt szavakat, mert az magyarázza, hogy miért történik a felvázolt történet.

2013. nov. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
És lőn világosság. :D Nagyon szépen köszönöm!
2013. nov. 19. 21:51
 4/4 anonim válasza:
Ezzel most nekem is sokat segítettetek, köszi.(-:
2019. márc. 13. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!