Valakid tud megoldást erre a fizikapéldára?

Ha lassan mozgó vonat mellett a kocsival egyirányban haladunk a kocsit 17 lépés, ellentétes irányban 12 lépés hosszúnak találjuk. Hány lépés a kocsi hossza?

2013. nov. 19. 23:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Válasszuk hosszegységnek a lépéshosszat, időegységnek egy lépés idejét. A kocsi hosszát jelöljük d-vel, a kocsi sebességét v-vel (az új rendszerben mérve.)

Ugyanúgy s=v*t ebben a rendszerben is érvényes.


Ekkor az egyirányú mozgáskor: d+v*17=17

szembe mozgáskor: d-v*12=12


bővítsünk 12-vel, ill. 17-tel:


12d+12*17*v=17*12

17d-17*12*d=12*17


összeadva:


(12+17)d=2*12*17


azaz: d=2*12*17/(12+17) ami kb. 14,07 egység


ez egyébként 12 és 17 harmonikus közepe

2013. nov. 19. 23:22
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ
2013. nov. 19. 23:25