Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mennyi a hátérértéke (analízis)?

Mennyi a hátérértéke (analízis)?

Figyelt kérdés

[link]


KÖSZÖNÖM ELŐRE IS! :)



2013. dec. 13. 10:04
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Többféleképp is meg lehet oldani, én ebbe az írányba mennék el (nem feltétlenül a leggyorsabb, de talán a legtanulságosabb):


Látjuk, hogy n+1 van a kitevőben és tudjuk, hogy (1+1/n)^n-diken az e-hez tart. Akkor próbáljuk meg ezt kihozni valahogyan.


A fenti megegyezik [2(n+1)-2 / 3(n+1)]^(n+1). Itt már n+1 helyett nyugodtan írhatunk n-t, hisz nagy számokra teljesen ugyanúgy fognak viselkedni (n+1-es mindig eggyel korábban veszi fel ugyanazt az értéket, dehát végtelenben ez annyira mindegy. Persze kezelhetnénk n+1-vel is, de n-vel átláthatóbb. Nincs különös jelentősége)


Ekkor kaptuk, hogy [(2n-2)/(3n)]^n. A cél valami (1+1/n)^n alakú.


Hát akkor:

[2/3]^n * [(n-1)/n]^n


Ez pedig

[2/3]^n * [1-1/n]^n


A második tag tart e^-1-hez (levezethető (1+1/n)^n-ből), tehát korlátos, ez szorozva egy 0-hoz tartóval, kapunk egy 0-hoz tartót.


Itt jól látható amúgy, hogy ha kiemeléskor 1^n lett volna, akkor még e^-1-hez tartott volna a sorozat, de ha már csak egy kicsit is nagyobb (n együtthatója más, a konstanssal való növelés vagy csökkentés még nem zökkenti ki a sorozatot) a nevező vagy a számláló, akkor 0-ba vagy végtelenbe tart. (Ez amúgy nem meglepő, tapasztaltabbak egyből rávághatják, de így legalább látod a pontos levezetést is)

2013. dec. 13. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Kihagytam véletlenül egy -1-t a számlálóban. Ugye: [(2n-3)/(3n)]^n lett volna, amit írtál.


Nem baj, különösebben nem befolyásolja az egészet a 0-ba tartó rész így is 0-ba tart, a másik pedig továbbra is korlátos csak [1-1/n]^n helyett [1-3/2n]^n, ami ugye e^-1 helett e^-3/2-hoz tart.


Elnézést az elírás miatt!

2013. dec. 13. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a gyors választ!

Integrálásban is tudnál segíteni?

[link]

Erről a határozott integrálról lenne szó.. Egyszerűen nem tudom hogy kéne felbontanom :/

2013. dec. 13. 23:30
 4/17 anonim ***** válasza:

Ezt nem kell már felbontani, ezt így le lehet integrálni.


Én eztet úgy bontanám, hogy [t+1]/[t^2 + 2t + 2]

- [1]/[t^2+2t+2]. A kettőt külön lehet ugye integrálni.


Az elsőben, ha 2/2-vel bővíted, ugye [(t^2 + 2t + 2)']/[t^2 + 2t + 2] látsz, amit már szabály szerint lehet integrálni. (a 2* ugye a deriváltba kerül be, a /2-t pedig ki emeled az integrál elé)


A másidokban pedig (a - szorzót kiveszed az elejére) [1]/[(t+1)^2 + 1]-t látsz, aminek integrálja arctan(t+1).


Innen már gondolom menni fog.

2013. dec. 14. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Az első sor még onnan maradt meg, amikor még nem láttam, hogy a számlálóban t van (1-nek hittem) és akkor nem kellett volna bontani, így persze kell, vagy legalábbis én nem látok más módszert (ettől még létezhet).
2013. dec. 14. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
örök hálám! :) esetleg tudsz mondani valami oldalt ahol tudom ezt a fajta integrálást gyakorolni?
2013. dec. 14. 08:42
 7/17 anonim ***** válasza:

Szívesen.


Biztos van sok ilyen oldal, én annyira nem ismerek ilyeneket, de pl.: nézegetheted Tasnádi (analízis előadő BME műinfó-n) oldalát, szerintem elég jó anyagok fenn vannak:

[link]

A gyakorló munkafüzrtben van egy-pár megoldott példa 5.3 alatt.

2013. dec. 14. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Ne haragudj, és esküszöm ez lesz az utolsó! De erre is rá tudnál vezetni egy kicsit?

[link]

2013. dec. 14. 19:34
 9/17 anonim ***** válasza:

Nem baj, úgyis ebből vizsgázok 3 hét múlva, nem árt a gyakorlás :). Nyugodtan kérdezhetsz.



Ha azt mondom, hogy ez [1+2t]/[1-t^2]=[1+t]/[(1+t)(1-t)] + [t]/[1-t^2]:


[1+t]/[(1+t)(1-t)] = [1]/[1-t]



[t]/[1-t^2] = (-1/2)[(1-t^2)']/[1-t^2]


Innen már megy?

2013. dec. 14. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Utálom, hogy az elejére nem bírok rájönni. :( Köszönöm szépen!
2013. dec. 14. 20:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!