A 4. elem 25tel kisebb mint a 15. elem. Mennyi a d?

A negyedik elemhez hozzá kell adni 25-t? Hogyan tovább?


2013. dec. 16. 17:20
 1/3 A kérdező kommentje:

Illetve :


Az első négy tag összege harmada a következő négy tag összegének. Határozzuk meg az első tíz és következő tíz tag arányát.

2013. dec. 16. 17:53
 2/3 anonim ***** válasza:

Felírod, hogy a4+25=a15, ezután átírod a1+valahány*d alakban: a1+3d+25=a1+14d, így kiesnek az a1-ek:


3d+25=14d /-3d

25=11d /:11

25/11=d


Másik lehetőség, hogy a4-hez mérten írod át az a 15-öt:


a4+25=a4+11d, ekkor kiesnek az a4-ek

25=11d, amire d=25/11.

2013. dec. 18. 17:03
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2013. dec. 18. 19:00