Kémia házifeladat! Mi a feladatok megoldása?


A segítségeteket szeretném kérni!

1.200 g 4 m%-os NaNO3-oldathoz 75 g desztillált vizet adunk. Hány m%-os a higított oldat?

2. 100 cm3 5 m%-os p=1,050 g/cm3 NaOH oldatunk van. Mekkora térfogatra kell hígítani, hogy pH=13 oldatot kapjunk?

3.Hány %-os az a karbid, melyből kilogramonoként 310 dm3 normálállapotú acetilén (C2H2) fejlődik? CaC2 + H2O = C2H2 + CaO


A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!



2013. dec. 28. 23:17
 1/5 anonim ***** válasza:

1. A 200 g oldatnak a 4%-a NaNO3, ami 8 gramm. Ha az oldathoz még 75 g vizet adunk, akkor 275 g lesz az össztömege. Tömegszázalék=oldott anyag tömege/összes tömeg*100% = 8g/275g*100%=2,91%


2. Ha pH=13-as oldatot szeretnénk, akkor ebben az oldatban a pOH=14-pH=1, amiből számíthatjuk a hidroxidionok koncentrációját: pOH=-lg(c), ahonnan c=0,1 mol/dm3. Ekkora koncentrációt kell előállítanunk. Lássuk hány mol NaOH van az eredeti oldatban: van 100 cm3 oldatunk 1,05 g/cm3-es sűrűséggel, ennek a tömege m=ró*V=1,05*100=105 gramm. Tudjuk hogy ez 5 tömegszázalékos, tehát az oldott anyagtartalom a 105-nek az 5%-a, ami 5,25 gramm. A NaOH moláris tömege 40 g/mol, tehát az összes oldott NaOH anyagmennyisége: n=m/M=5,25/40=0,131 mol. Ezt kell felhígítanunk úgy hogy 0,1 mol/dm3 legyen a koncentráció. Tehát a c=n/V képlettel számíthatjuk, mekkora térfogatú oldatot kell hogy kapjak a végén, mivel tudjuk hogy 0,1 mol/dm3 koncentrációt kell kapjak úgy hogy az n-ről tudom hogy 0,131 mol. Behelyettesítve: 0,1=0,131/V, megoldva V=1,31 dm3. Ekkora térfogatot kell kapnom a hígítás után. De mivel 0,1 dm3 oldatból indultam ki, ezért 1,21 dm3 vizet kell hozzáadnom hogy 1,31 dm3 legyen a vége.


3. Normál állapotban minden gáz Vm=22,41 dm3/mol. Ez alapján számítható, hogy akkor ez a 310 dm3 az hány mol: n=V/Vm = 310/22,41=13,83 mol, ennyi acetiléngáz fejlődött összesen. Lássuk ehhez hány mol karbid kellett. Az egyenlet szerint 1 mol karbidból 1 mol acetilén fejlődik, tehát karbidból is 13,83 mol kellett. A kalcium-karbid moláris tömege 64 g/mol, ebből számíthatjuk a tömegét: m=n*M=13,83*64=885,3 gramm. Ennyi CaC2-ot tartalmaz a kiindulási anyag kilogrammonként, vagyis számolhatjuk a tömegszázalékát: 885,3/1000*100%=88,53%-os a kiindulási karbid.

2013. dec. 29. 14:14
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon-nagyon szépen köszönöm!! :)
2013. dec. 29. 15:25
 3/5 A kérdező kommentje:

Még lehetne egy apró pici kérdésem?

Melyik az az elem, amelynek 3*1024 db atomja 20 gramm tömegű?

Jól gondolom,hogy a Hélium?

2013. dec. 29. 15:30
 4/5 anonim ***** válasza:
Igen, nekem is a hélium jött ki ;)
2013. dec. 29. 15:41
 5/5 A kérdező kommentje:

Akkor minden okés. :)

És még egyszer köszönök szépen mindent! :)

2013. dec. 29. 15:50