Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Relációk. Valaki elmagyarázná...

Relációk. Valaki elmagyarázná érthetően, nem szakszavakkal, példán keresztül bemutatva?

Figyelt kérdés

Kerestem egy példát:


α={(x,y)∈ R^2 : x^2 > y^2 }


Erre kellene nekem eldönteni, hogy:

Reflexív, tranzitív, szimmetrikus, antiszimmetrikus, dichotóm-e. De hogy kezdek hozzá egy ilyen feladathoz? Valahogy úgy tanultam, hogy számokkal helyettesítsem be, mert abból rögtön látni, hogy megfelel-e a leírtaknak, de teljesen elfelejtettem már az egész témakört.


2014. jan. 13. 19:54
 1/5 anonim ***** válasza:

Számokat behelyettesíteni max. cáfolás esetén ér valamit, de egy tulajdonság belátására nem elég, hisz ez többnyire olyan tulajdonságok, hogy "minden x-re igaz"): általánosságban kell belátni.


A reflexívitás azt jelenti, hogy egy szám önmagával véve relációban van/ha x=y, akkor igaz a reláció.


Pl.: egyenlőség, ekvivalencia ilyen. Mert x=x. Viszont az kisebbnagyobb nem ilyen, hisz x>x nem igaz, se x<x.


Adott példában x^2 > x^2 sem igaz, tehát alfa nem reflexív.


Itt lehetne persze egy számon nézni: pl.: 3. 9 > 9? Nem.


Tranzitívitás azt jelenti, hogy ha a,b és b,c közt áll a reláció, akkor a,c közt is áll a reláció. Ilyen az ekvivalencia és a kacsacsőr is:

a=b és b=c, akkor a=c

b>a és c>b, akkor c>a


Ha b^2 > a^2 és c^2 > b^2, akkor c^2 > a^2: igen, hisz itt végülis a kacsacsőr tranzitívitása miatt igaz lesz. Itt nincs értelme egy vagy két számra megnézni, mert azzal nem kerülsz közelebb ahhoz, hogy általánoságban bebizonyísd.


De meg lehet nézni, ha akarod:

pl.: 3,2 és 4,3-ra igaz:

hisz 3^2 > 2^2 és 4^2 > 3^2

Tranzitív ezekre a számokra, hisz 4^2 > 3^2


Szimetria:

Ez annyit jelent, hogy számít-e az operandusok sorrendje.

Egyenlőségnél a=b vagy b=a ugyanaz, de a>b és b>a nagyon nem ugyanaz.


Itt megint a > miatt ugrik szóval elég cáfolni: pl.: 3,4

3^2 > 4^2, de 4^2 nem > 3^2


Antiszimetrikus, ha nem szimmetrikus.


Dichitóm: ez azt jelenti, hogy a relációra nézva vagy aRb kizáró vagy bRa, tehét mindig pontosan az egyik igaz. Ez Mivel x^2 és y^2 egy valós szám és a > dichotóm a valósszámpárokon, ezért ez megint igaz.

2014. jan. 13. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Előszőr is elírtam a példánál tranzitívitásnál, ott: = kéne.


A dichitómnál meg hülyeséget írtam: pont mivel a > trichotóm, ezért nem lesz dichotóm alfa se.


Hisz pl: 0,0: itt az se igaz, hogy 0^2 > 0^2, az se igaz, hogy 0^2 < 0^2. (De viszont ha e kettő nem igaz, akkor igaz, hogy 0^2 = 0^2 és mivel ez minden számnál így lesz, ezért trichotóm)


Elnézést a két hülyeségért és a sok elírásért.

2014. jan. 13. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
ott: < kéne*
2014. jan. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Az utolsót nem igazából értettem meg, főleg hogy mi ez a trichitóm, mert mi ilyet nem vettünk, de a másik négy azt hiszem menni fog, mert most leesett, hogy mit is kell ilyen esetben vizsgálni, nagyon szépen köszönöm, nagyon sokat segítettél, megy a zöld kéz.:)
2014. jan. 13. 21:04
 5/5 anonim ***** válasza:

A dichotóm azt jelenti, hogy

aRb vagy bRa igaz (ez előtt azt írtam, hogy kizáró vagy kell ide, de ez nem igaz)


Pl.: >= mivel minden két számra az egyik vagy másik írányba igaz.


3>=5: nem?, akkor viszont 5>=3

3>=3: igen? akkor jó


Ezzel szemben >:

3>5: nem?, akkor viszont 5>3

De:

3>3': nem? de 3'>3 se igaz.(itt most a=3 és b=3') Tehát az nem dichotóm, hisz a 3,3 számpárra egyik íránba se igaz. Viszont trichotóm, mert csak azon számpárokra nem dichotóm, amik egyenlőek.


Tehát a trichotómia azt jelenti, hog minden számpárra, ahol a két szám különböző ott az egyik vagy másik írányba áll a reláció. (3<5, 7>6, 9<11), viszont ha a két szám ugyanaz, akkor nem áll. se 3>3 se 3<3 nem igaz.

2014. jan. 13. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!