Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mekkora az elektromos térerőss...

Mekkora az elektromos térerősség a gömb belsejében a középponttól 6, 0/3 m távolságra?

Figyelt kérdés
Egy 6 m sugarú félgömbre 4,7 C nagyságú töltést viszünk fel.

2014. ápr. 27. 19:52
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:
köszi, ezt szerettem volna tudni :) nem tehetek róla, hogy nem vagyok fizikus, bocsi :(
2014. ápr. 29. 19:15
 12/22 Tom Benko ***** válasza:
@2: És itt hol van dipólmomentum? Tipikusan az ilyen feladatoknál nem kell vele foglalkozni, másrészt a kérdés alapján valószínűleg nem fog vele találkozni.
2014. ápr. 30. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

Tom Benko


Te egy általános kijelentést tettél, ami nem igaz. Itt, mint kiderült, sehol nincs dipólmomentum, mivel egy gömbről van szó, és nem félgömbről. Ellenben ha mégis félgömbről lenne szó, hát bizony lenne neki dipólmomentuma. Vagy neked nem világos?

2014. ápr. 30. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Kedves lady28!


Nem baj, hogy nem vagy fizikus. De mielőtt felteszel egy kérdést, érdemes a tankönyvben utánanézni a megoldásnak, mert nem szoktak olyat kérdezni, amire a tananyag alapján ne lehetne válaszolni. Ha mégsincs meg a válasz, akkor pedig érdemes az interneten kutakodni. Akár angolul is, mert akkor sokkal több találatot fogsz kapni a Google-ban. És ha még mindig nem tudod a megoldást, akkor érdemes megkérdezni itt.

2014. ápr. 30. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
természetesen kerestem többször is, de mivel nem találtam a választ, feltettem a kérdést. tudtommal ezért működik ez az oldal. megpróbáltam a Coulomb törvénnyel, de a rendszer nem fogadja el a válaszomat, úgyhogy ott vagyok, ahol a part szakad.
2014. ápr. 30. 10:40
 16/22 anonim ***** válasza:

Milyen rendszer nem fogadja el a válaszodat?

Fogod a 4,7 C töltést, odateszed egy pontba, és kiszámolod, hogy tőle az adott távolságban mennyi a térerősség értéke (a gömbön kívül). Ehhez csak be kell helyettesíteni a számokat a képletbe. A gömbön belül a térerősség nulla. Ennyi az egész.

2014. ápr. 30. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 Tom Benko ***** válasza:
Erre a félgömbre dipólmomentummal kíváncsi vagyok.
2014. máj. 1. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:
amúgy köszi, hogy írod, hogy a gömb belsejében a térerősség 0, mert a képlettel számolva nekem nagyon nem 0 jön ki
2014. máj. 1. 17:49
 19/22 anonim ***** válasza:
Mert a képlet csak a gömbön kívül érvényes. Mivel a gömb fémből van, és fémeken belül az elektromos térerősség nulla (sztatikus terek esetén), ezért eleve csak a gömbön kívüli térrésszel kell foglalkozni.
2014. máj. 5. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Tom Benko


Bizonyára nem hallottál még a multipól sorfejtésről. Vagy egyszerűen csak nem érted.


Akkor vegyél egy egyenletes felületi töltéseloszlású félgömbhéjat, tedd a gömb középpontját az origóba, és integráld ki a töltéssűrűség és az origótól mért távolság (azaz sugár) szorzatát a félgömb felületére. Fejben megoldható a dolog, mivel mind a sugár, mind a töltéssűrűség konstans, és csak a felületet kell integrálni, de arról is tudod, hogy 2*r^2*pi. Az fog kijönni, hogy 2*szigma*r^3*pi, ahol szigma a felületi töltéssűrűség. Azonban ez egyenletes, azaz írható, hogy szigma=Q/(2*r^2*pi), ezért simán csak az az eredmény, hogy Q*r. Ez a dipólmomentum.


De kvalitatíve is érezhető, hogy kell, hogy legyen dipólmomentum, mert a rendszerben csak egy axiális szimmetria van, viszont a tengely irányában (illetve arra vetítve) nemtriviális a töltéseloszlás.

2014. máj. 5. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!