Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jutalomért cserébe, letudnád...

Jutalomért cserébe, letudnád vezetni az alábbi fizika feladatot? :D

Figyelt kérdés

Csak a 279. feladat lenne szükséges! :D


Előre is nagyon köszönöm! :) És ahány kommentet írsz (a jó levezetés ellenében), annyi zöldkezet kapsz. Jobb ötletet is meghallgatok. :)



2014. máj. 20. 22:36
 1/4 A kérdező kommentje:
2014. máj. 20. 22:37
 2/4 bongolo ***** válasza:
100%

Gondolom eredetileg az M rúd vízszintesen fekszik a földön valamivel balra a csigától.

A rúd súlya G = M·g

Mihelyt finoman engedjük süllyedni a testet, a kötélben ébred egy kis F erő (F ≤ m·g). Van neki egy vízszintes és egy függőleges komponense. Mindaddig, amíg a függőleges komponens el nem éri G/2-t, addig a rúdra ható forgatónyomatékok eredője 0, nem mozdul el függőlegesen. Viszont a vízszintes komponens miatt (mivel nincs súrlódás) bemegy a rúd vége középre, hogy a kötél függőleges legyen.

(Szóval olyan állapot, amit az ábra mutat, nincs egyáltalán.)

Ha továbbra is finoman engedjük a tömeget süllyedni, akkor a kötélben kereken G/2 = 50N erő lesz (tehát a testet 10 N erővel kell tartanunk süllyedés közben.)

A rúd jobb oldali vége elkezd emelkedni, a bal oldali meg közeledik jobbra, hogy a kötél mindig függőleges legyen (az F erő vízszintes komponense miatt, ami azért lesz, mert az emelkedés miatt a rúd jobb széle balrább kerül kicsit).

Ez addig tart, amíg a rúd teljesen függőleges nem lesz. Akkor már el is lehet engedni a tömeget, F=60 N lesz a kötélerő, a rudat pedig 40N erővel tartja a talaj.


Ha korábban leérne a földre a tömeg, akkor helyettünk a talaj tartja a tömeget 10N erővel, a kötélerő 50N, ennek a forgatónyomatéka egyensúlyban van a 100N forgatónyomatékával a rúd közepén (a rúd kicsit ferdén áll). A talaj 50N erővel tartja a rúd bal szélét. (szerintem rossz a megoldókulcs: nem 40N, hanem 50N a talajerő)

2014. máj. 21. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Tom Benko ***** válasza:
Mi a jutalom? Egy palack 2003-as, a Szeremley pincészetből származó olaszrizling esetén szívesen. Egyébként a Statika alaptételeit kell alkalmazni.
2014. máj. 21. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Hominida ***** válasza:
Csináltam egy hosszú és gondos levezetést, ábrákkal, feltettem a [link] oldalra, a "fizika 140518-1" linkre. Viszont a megoldás nekem nem egyezik a könyvben megadottal, abban az esetben, amikor az m test a földön van. Szerintem akkor a rúdra nem hathat 40 N erő, egyik végén sem, mert a forgatónyomatéka nem stimmelne, de akkor a másik eredmény, a 10 N sem stimmelne.
2014. máj. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!