Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matekosok! Who can help me?...

Matekosok! Who can help me? (eszméletlen, hogy sehogy nem fogadja el a kérdést) Nem házi, csak dolgozatra készülök.

Figyelt kérdés
Egy négyoldalú szabályos gúla alapéle 30cm, a gúlába 13 cm sugarú gömb írható. Mekkora a gúla térfogata?
2010. jan. 4. 19:50
 1/6 anonim ***** válasza:
Nincs időm most rendesen megoldani, de leírom a menetét, szerintem ebből kijön. Rajzold le egy olyan síkkal való metszetét, ami az egyik alapélpár oldalfelező merőlegeseit és a góla csúcsát tartalmazza. Ez egy egyenlőoldalú háromszög lesz, aminek az alapja egyenlő a gúla alapélével, a magassága pedig a gúla magassága. Másrészről a gömb ennek a háromszögnek a beleírható köre. Innen már ki tudod számolni derékszögű háromszögeket véve a magasságot, amiből pedig a térfogatot. Bocsi, hogy nem túl részletesen írom, ha nem érthető így akkor este megpróbálhatom hosszabban leírni.
2010. jan. 5. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, mindjárt megpróbálom megcsinálni.
2010. jan. 5. 11:34
 3/6 A kérdező kommentje:
Hú nekem ez nem megy. Éppenhogy kettes vagyok matekból, szóval még ezt a "szaknyelvet" sem értem.
2010. jan. 5. 14:14
 4/6 anonim ***** válasza:

Bocsi, ezt rajz nélkül nem tudom rendesen elmondani. Ha megvan a metszet, vmi ilyesmi lesz: www.sulinet.hu/matek/image21.gif

Itt berajzolhatsz egy derékszögű háromszöget, aminek a három csúcsa: háromszög alappal szemközti csúcsa - ahol a szárt metszi a kör - kör középpontja. Ennek oldalai:

m-r

r

b-a/2 Ugyanis a szögek helyzete miatt a szárból ami hiányzik, az alap felével egy deltoidot alkot.

Itt m a magasság, r a kör sugara, b a szár hossza, ami szintén pithagorasz-tétellel kiszámolható m-ből és r-ből.

nem hinném hogy ez így rajz nélkül érthető lenne, de hátha:P

2010. jan. 5. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Vagy talán egyszerűbb úgy, hogy a beírt kör sugara egyenlő a háromszög területe osztva a háromszög kerületének felével. itt a háromszög területe: a*m/2 , kerülete: a+2*b, ahol b a háromszög szára, ami mivel egyenlőszárú: b^2=(a/2)^2 + m^2 (^:hatványozás)
2010. jan. 6. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2010. jan. 7. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!