7^2x-6*7^x+5=0

2014. júl. 24. 16:02
 1/4 anonim ***** válasza:

:D Mi ez a sok matek feladat a nyáron?

Amúgy ilyenkor ugyanúgy kell eljárni mint amikor van pl x^4 -en meg x^2-on is ilyenkor az x^2-ont eljelöljük egy betűvel mint pl. y és akkor az x^4-en y^2-lesz így kapunk eg másodfokú egyenletet.


jelent esetben 7^x lesz y és 7^2x lesz az y^2


behelyettesítünk: y^2 - 6y + 5 = 0

felírjuk a megoldó képletet y1,2-re

6 +- gyök alatt 36-20 / 2

6+-4/2

y1=1 y2=5


y1 esetében: 7^x = 1 vagyis 7^x = 7^0 --> x=0

y2-esetében meg fogalmam sincs :'(

2014. júl. 24. 16:28
 2/4 szakor ***** válasza:

kiegészítés a fentihez, y2 esetén:

7^x=5

logaritmussal kell kiszámolni, pl e alapú esetén

ln 7^x= ln5

x*ln7=ln5

x=ln5/ln7

x=0,827 közelítőleg

(Persze ha a kitevők helyesek, s az első tag nem 7^(2x-6))

2014. júl. 24. 18:40
 3/4 szakor ***** válasza:

Abba már bele se merek gondolni, hogy a második meg 7^(x+5)...

Jó lenne a zárójeleket használni! HELYESEN!!!

2014. júl. 24. 18:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi mindkettőtök válaszát!
2014. júl. 24. 19:37