Okos vagy matekból? Ki tudod ezt számolni?


Az alábbi példát ki tudnád számolni?



[link]


Ha igen, köszönöm válaszod és segítséged!



2014. aug. 21. 21:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Én úgy kezdeném,hogy átviszem a jobboldalon lévő (x-h)^n tagot a másik oldalra,ekkot:

(x+h)^n -(x-h)^n =2nhx^(n-1)

Innen meg tökjól lehet látni,hogy csak n=2-re teljesül,mivel akármennyi legyen az n,a baloldalonha felbontod a zárójeleket,akkor mindig lesz az első tagból egy x^n+h^n -es tag,meg még mellette a vegyes tagok,de a második tagból is lesznek ugyanezek,csak mínusz előjellel,vagyis ezek a tagok mindig ki fognak esni. Ez azt jelenti,hogy bármilyen n-re csak a vegyes tagok fognak megmaradni,de az egyenlet jobb oldalán látod,hogy csak egy vegyes tag lehet,ez pedig n=2 esetén van,főleg ha be is helyettesíted és megpróbálod,hogy más n-re mindig van még plusz tag. Persze megpróbálhatod úgy is levezetni,hogy beírod az (a+b)^n és az (a-b)^n -ek sorfejtését,de szerintem nem ilyen szinten kell megoldanod.

2014. aug. 21. 22:14
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ment a zöld pont.

A vegyes tagokban csak minden második tag marad meg, hisz ha veszem a sorfejtését, vagyis a binomiális sort akkor abban lesz egy (-1)^k ahol k=0..n.

Egyébként az n=1 is megoldás.

2014. aug. 21. 23:07