Egy követ fuggolegesen felfelé, egy másikat fuggolegesen lefelé hajitunk 12m/s sebességgel ugyanabban a pillanatban . Mennyi idő múlva lesznek egymástól 60 m távolságra?

Nagyon szépen szeretnék megkérni valakit hogy segítsen ebben a feladatban sürgős lenne :)

2014. szept. 11. 08:54
 1/7 anonim ***** válasza:
Szerepel a feltételek között, hogy ugyanabból a pontból? Akkor a két kő egymáshoz viszonyított sebessége 24 m/s, a gyorsulástól és lassulástól eltekintünk. A 60 métert így 60/24=2,5 sec múlva érik el. Hányadikos vagy?
2014. szept. 11. 09:01
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem számít hogy hanyadikos vagyok de nem értem a fizikát XD
2014. szept. 11. 09:05
 3/7 A kérdező kommentje:
Lécci erre is tudnál válaszolni ha itt vagy meg? A 800 m magasan 720 km/h sebességgel repülő repulogepbol segélycsomagot kell eljuttatni a szigetre. Hol kell kidobni a csomagot? Mekkora a becsapódás sebessége? milyen szög alatt ér földet a csomag?
2014. szept. 11. 09:12
 4/7 anonim ***** válasza:
De számít, hogy hányadikos vagy, mert a valóságban gyorsulás és lassulás létezik, és annak figyelembe vétele más megoldást kíván. A második feladatban kevés az adat, ugyanakkor javasolom, hogy a példa megoldásokat nézd meg saját könyvedben, ott van színes ábrák környékén.
2014. szept. 11. 09:17
 5/7 A kérdező kommentje:
Csak ennyi van megadva és ennyiből kell megoldani. De nagyon szépen köszönöm a segítséget :)
2014. szept. 11. 09:22
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

1. feladat


Legyen z a függőleges magasság koordinátája, mindkét kő induljon a z0 pontból a t=0 pillanatban, és felfelé válasszuk a pozitív z tengely irányt. A felfelé dobott kő z koordinátája az idő függvényében:


z_f(t) = z0 + vf*t + 1/2*g*t^2


A lefelé dobotté:


z_l(t) = z0 + vl*t + 1/2*g*t^2.


A kettő közti különbség:


z_f - z_l = (vf-vl)*t = 60, innen t meghatározható:


t = (60 m)/(vf-vl) = (60 m)/(12 m/s - (-12 m/s)) = 2,5 s.


Vagyis 2 és fél másodperc múlva. A gyorsulás, bár jelen van, nem számít, mert mindkét kőre egyszerre és egyformán kezd hatni.



2. feladat


A 4-es válaszolónak nem volt igaza, mert elegendő adat van megadva. A kérdés nyilván az, hogy mennyivel a sziget előtt kell leejteni a csomagot. Ugyanis a csomag nemcsak függőlegesen lefelé zuhan, hanem a repülőgép vízszintes sebességét is fölvéve előrefelé is halad 720 km/h = 200 m/s-mal.


A kérdéses távolság a zuhanási idő és a vízszintes sebesség szorzatából adódik.


A zuhanási időhöz az alábbi képlet kell:


s = 1/2*g*t^2, ahol s most a 800 m magasság. Innen


t = négyzetgyök(2s/g) = 12,77 s.


Ezt megszorozva a 200 m/s-mal kapjuk, hogy a csomagot kb. 2554 méterrel a sziget előtt kell kidobni.


Természetesen ez csak egy durva becslés, mivel ilyen sebességeknél a légellenállás sokat számít, és ezt itt nem vettük figyelembe.

2014. szept. 11. 14:32
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. okt. 15. 19:42