Valaki, aki jó fizikából, segítene?

egy 10 m hosszúságú vashuzal hőmérséklete 20°C. a huzalt felmelegítve a hossza 12 mm-el változik meg. mekkora lett a huzal hőmérséklete?
2014. szept. 12. 21:16
 1/3 anonim ***** válasza:

L = L0 * (1 + Alfa*(T-T0))


Alfa(vas) = 1,1*10^(-5) 1/K


Innen mennie kell.

2014. szept. 12. 21:38
 2/3 anonim ***** válasza:

Be kell helyettesíteni a lineáris hőtágulás képletébe:


Δl=α*l[0]*ΔT


Δl: az anyag (lineáris) változása =12 mm

α: hőtágulási együttható =0,000011 (1/°C), mivel vasról van szó

l[0]: az anyag kezdeti hossza =10m=10000 mm

ΔT: hőmérsékletváltozás =x °C, ez a kérdés, tehát:


12=0,000011*10000*x


12=0,11*x


109,1~=x, tehát 109,1°C-kal nőtt a hőmérséklete, tehát 129,1°C lett a hőmérséklet.

2014. szept. 12. 21:44
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:)
2014. szept. 16. 21:40