Matek feladatban gyors segítséget kérnék!?


Egy matematika versenyen 100 résztvevő volt és 4 feladat. Az A feladatot 90-en oldották meg, a B-t 80-an ,C-t 70-en a D-t pedig 60-an. Egy versenyző se oldotta meg mind a négy feladatot. Az kapott díjat aki a C vagy/és D feladatot oldotta meg. Hány ember kapott díjat?

Ha valaki tudja kérem azt is írja hogy számolta ki,4 napja gondolkozom ezen a feladaton és egyszerűen nem jövök rá...KÖSZÖNÖM!!!!!!!!


2014. szept. 25. 21:49
 1/2 szakor ***** válasza:

Az A-t 90-en oldották meg, a B-t 80-an, ez együtt 170 megoldás. De csak 100 gyerek van, tehát 70-nel több a megoldás, ami azt jelenti, hogy 70 gyereket KÉTSZER számoltunk. Azaz LEGALÁBB 70 gyerek mindkét feladatot megoldotta.


Hasonlóképpen gondolkodva a C+D = 130, ami 30-cal több, mint a gyerekek száma, amiből a mindkét feladatot megoldók száma LEGALÁBB 30.

Mivel senki sem oldotta meg mind a négy feladatot, ez azt jelenti, hogy az A és a B illetve a C és a D metszetében lévők diszjunkt halmazt alkotnak (nincs közös elemük), hiszen csak azok lehetnének mindkét halmazban, akik mind a négy feladatot megoldották.

70+30 = 100, azaz minden gyerek tagja valamelyik fentebbi metszethalmaznak.

Ha C és D metszetében 30 gyerek van akkor külön a C-ben még 70-30 = 40; külön a D-ben 60-30 = 30, összesen 40+30 = 70 gyerek van, ami szintén diszjunkt a metszettel, s mivel a másik (A és B) metszetben szintén 70 ember van, ezeknek az elemei megegyeznek, mivel csak 100 gyerek van.

Ebből pedig az következik, hogy minden gyerek megoldotta a C vagy D feladatok valamelyikét, tehát 100 díjazott van.

2014. szept. 25. 22:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Ilyenkor csak az bosszant hogy erre miért nem gondoltam. De nagyon köszönöm!!!
2014. szept. 26. 06:25