√a az a szám, amit ha négyzetre emelünk a-t kapunk.


Erre írna valaki egy gyakorlati példát? Mert kicsit fura nekem ez a megfogalmazás.



2014. okt. 7. 21:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen stimmel a definíciód:

√x az a NEM NEGATÍV szám, amit ha négyzetre emelünk x-et kapunk.

(Az a-t csak azért cseréltem le, hogy ne keverjük a névelővel.)


Például

√9 = 3, mert 3^2 = 3*3 = 9. (Igaz, hogy (-3)^2 = 9, viszont ez nem jó, mert a -3 negatív.)

√1024 = 32, mert 32^2 = 32*32 = 1024.

√25 = 5, mert 5^2 = 5*5 = 25.

√1 = 1, mert 1^2 = 1.

√0 = 0, mert 0*0 = 0.

√0,25 = 0,5, mert 0,5^2 = 0,25.

√0,0001 = 0,01, mert 0,01^2 = 0,0001.

√(1/9) = 1/3, mert (1/3)^2 = 1/9.

√16/49 = 4/7, mert …


Mivel olyan valós szám nincs, amit önmagával megszorozva negatív számot kapunk (ha pozitívat szorzunk magával, az pozitív lesz, ha negatívat, az is pozitív lesz, és a 0-t, az 0 lesz), ezért a negatív számoknak nincsen négyzetgyöke.

2014. okt. 7. 21:14
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi, egyébként tanár diktálta így a defet.


Szóval behelyettesítve pl.: √9 az a nem negatív szám, amit ha négyzetre emelünk 9-et kapunk, ez így stimm?

2014. okt. 7. 21:22
 3/8 anonim ***** válasza:
Igen.
2014. okt. 7. 21:23
 4/8 anonim ***** válasza:
Jah, és ha a tanár a „√x függvény”-t említi, akkor majd ne felejts el rászólni, hogy ez nem függvény, mert a függvény az egyértelmű hozzárendelés, és a ti definíciótok szerint például a √9 lehet -3 és 3 is, tehát a √x nem egyértelmű.
2014. okt. 7. 21:29
 5/8 Tom Benko ***** válasza:
Alapból semmi gond nincs a megfogalmazással, sőt, ez egy teljesen korrekt eljárás. Amúgy pedig főértéknek a pozitív valósat tekintjük a lehetségesek közül a valós szám gyökének, de valójában ez többértékű. Egy számnak a komplex számok halmazán n darab n-edik gyöke van, itt már nem lehet főértékről beszélni.
2014. okt. 7. 21:46
 6/8 anonim ***** válasza:

[link]


Itt azt írják, hogy csak a főértéket jelölik a √-jellel.

2014. okt. 7. 21:52
 7/8 anonim ***** válasza:
Uhh, a negatív számoknak is vagy gyökük. A mérnöki életben eléggé használatosak is.
2014. okt. 8. 06:44
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
@6: Általában azt értik alatta a gyakorlati alkalmazásokban.
2014. okt. 8. 07:00