Ismerjük fizikából, hogy a légnyomás felfelé haladva exponenciálisan csökken, azaz h (méter)

magasságban

p(h)=p0 x 2 -c x h (-->itt a p0 esetében a 0 alsó indexben van, és a -c-szer h pedig felső indexben)

ahol p0= 100 000 Pa (a légynyomás a Föld felszínén h = 0 magasságban). (itt is a p0-nál a 0 alsó indexben van)

Tudjuk, hogy 5 500 méter magasan feleannyi a légnyomás.

a) Mennyi a „c” állandó értéke?

b) Mennyi a légnyomás a Himalája tetején? (8 800 méter magasan)


2014. okt. 28. 14:48
 1/7 anonim ***** válasza:

c az ismeretlen


p(5500) = 1/2*p0


1/2*p0 = p0 * 2^(-c*5500)


p0-al lehet osztani



1/2 = 2^(-5500*c)


1/2 = 2^(-1)


Az alapok egyenlők, ezért a kitevőknek is egyenlőnek kell lennie.


-1 = -5500*c

c = 1/5500


b) kérdést megkapod, hogyha kiszámolod p(8800)-at, c előbbi értékével.

2014. okt. 28. 15:00
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget! :)
2014. okt. 28. 17:25
 3/7 A kérdező kommentje:
viszont elakadtam a b-ben... abban is tudnál segíteni?
2014. okt. 28. 17:48
 4/7 anonim ***** válasza:

Csak be kell helyettesiteni a kepletbe...


P(8800) = 100000 * 2 ^(-1/5500 * 8800)

2014. okt. 28. 17:56
 5/7 A kérdező kommentje:
behelyettesítettem, ennyit azért én is tudok.behelyettesítek, aztán elkezdem megoldani a képletet, és itt akadok el: p(8800)=100000*2^1.6
2014. okt. 28. 18:53
 6/7 A kérdező kommentje:
ja és hogy ha ezt kiszámolom, akkor ezzel hogy kaphatom meg a légnyomást? mert ez az érték nem a légnyomás lesz
2014. okt. 28. 18:54
 7/7 anonim ***** válasza:

Beleírom a méártékegységet is zárójelben:


P(8800) = 100000 (Pa) * 2 ^(-1/5500 * 8800)

P(8800) = 100000 (Pa) * 2 ^(-1,6)


2^(-1,6) = 0,33 (kb)


P(8800) = 100000 (Pa)*0,33 = 33000 Pa

(A pontosabb érték 32988)

2014. okt. 29. 09:18