Hogy kell értelmezni ezt a matekfeladatot?


Itt a feladat:

[link]


Közvetlen alatta pedig a megoldás. Tudom mit jelent az, hogy injektív, de x=(x-2)^2 hogy adódik?


2014. nov. 2. 18:47
 1/1 bongolo ***** válasza:

A megoldásnál bevezettek egy függvényt:

    f(x) = ∛x + x

A függvény célja az, hogy jobban lehessen vele látni a megoldást. Ugyanis ez:

    ∛x + x = ∛(x-2)² + (x-2)²

felírható így is:

    f(x) = f((x-2)²)

és mivel az f() függvény szigorúan monoton, ezért csak akkor teljesülhet az egyenlőség, ha a független változók is azonosak. Vagyis ha x és (x-2)² megegyezik.


Pont ugyanúgy, mint ahogy ennek az egyenletnek:

    5^x = 5^2

az a megoldása már ránézésre, hogy x=2

2014. nov. 5. 00:17