Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » S. O. S. 2 oldalas érvelést...

S. O. S. 2 oldalas érvelést kell írnom a gén manipulációról. Valaki segítene nekem? 1 hetem van már csak rá. Többi lent!

Figyelt kérdés

Problémáim:

1. Soha nem írtam még érvelést.

2. 2 oldalban sosem tudtam értelmesen megfogalmazni semmilyen házi dolgozatot.

3. Nem tudom, hogy kezdjem el és hogy van a felépítése.


ÉRTELMES VÁLASZOKAT VÁROK! ELŐRE IS KÖSZI ANNAK, AKI SEGÍT NEKEM!



#érvelés #házi dolgozat #gén manipuláció
2014. nov. 12. 18:57
 1/10 anonim ***** válasza:
Mellette kell érvelned vagy ellene?
2014. nov. 12. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Azt én választhatom ki. Viszont én ellene érvelek.
2014. nov. 13. 06:58
 3/10 anonim ***** válasza:
Hétvégén megpróbálok adni egy-két tippet, jó?
2014. nov. 13. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Rendben, előre is köszi!

Sokat segítene nekem és fontos lenne. :)

2014. nov. 13. 19:21
 5/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Elkezdtem írni és elszállt, úgyhogy újra.

Annak idején, úgy emlékszem, úgy írtunk érvelő szövegeket, hogy kb. minden bekezdés elején egy állítás, majd a bekezdés többi részében azok alátámasztása jó indokokkal.

Hogyan írnék a génmanipulációról?

Bevezetés

"Napjainkban, amikor a tudomány rohamléptekkel fejlődik, egyre több újdonsággal, találmánnyal találjuk szembe magunkat az élet szinte minden területén. Ezeknek az újításoknak a célja a távolságok lerövidítése, az idő megspórolása, és úgy általában az emberek életminőségének javítása. Azonban a dolog nem ennyire egyszerű, mindennek akadnak hátulütői. Az egyik ilyen modern kori áldás vagy átok a génmanipuláció."

Tárgyalás

Első bekezdésben leírnám, mi a génmanipuláció, pl. innen: [link] . Kiguglizod, átfogalmazod.

Utána pedig szép sorban elkezdeném aláaknázni a dolgot. Először a növényekre szorítkozva.

"Az egész génmanipuláció egy hibás elmélet alapján terjedt el." [link] biohazard logo feletti bekezdés. Lényeg: régen azt hitték, hogy egy gén egy fehérjét kódol, azonban kiderült, hogy akár két-három fehérje kódolására is képes, épp ezért beláthatatlan következményekkel járhat, ha géneket csak úgy ide-oda ültetgetünk mindenféle egymástól távoli fajok genomjába.

"A génmanipuláció nem egyszerűen nemesítés. Régen egymáshoz közel álló fajok jó tulajdonságú egyedeit keresztezték egymással, pl. így született a pöszméte és a feketeribizli "házasságából" egy új fajta bogyós gyümölcs, a josta. Ezzel szemben a génmanipuláció egymástól törzsfejlődésileg távol álló fajokat keresztez úgy, hogy bizonyos tulajdonságait átülteti a másikba. Hosszú távon lehetne csak megmondani, hogy ez mivel jár, azonban senki nem készít hosszú távú felméréseket, hogy mivel jár egy kvázi új faj megjelenése bolygónk ökoszisztémájában."

"A génmanipulációval létrehozott új fajok ugyanis teljesen felboríthatják az ökológiai egyensúlyt." Itt arról írhatsz néhány mondatot, hogy az így létrehozott fajok önmagukban is szaporodóképesek, vagyis könnyen lehet, hogy úgy elszaporodnak egy bizonyos területen (kukorica...), hogy más, őshonos fajokat kiirthatnak maguk körül. Ami azzal járhat, hogy a pont ezekkel az őshonos növényekkel táplálkozó rovarok, rágcsálók is eltűnnek, majd az ezekkel táplálkozó madarak, ragadozók... És így tovább felfelé a táplálékláncban. Tehát egy új "szuperfaj" elterjedése láncreakciót indíthat be, amit vagy meg tudunk állítani, vagy nem...

Mert ha annyira szuperek, akkor valószínűleg kiirtani sem egyszerű őket.

"A génmanipulált élőlények csökkentik a biológiai sokféleséget." Itt rákereshetsz a biológiai diverzitásra, hogy miért a sokféleség a fajok túlélésének kulcsa. A génmanipuláció pont tökegyforma szuperegyedeket hoz létre (minél több gént manipulálunk, annál egyformábbak a végeredmények), ami pont ez ellen dolgozik.

"A GMO növények beporozhatják a bio növényeket is, ezáltal megváltoztatva azok génprogramját", vagyis hosszabb távon eltűnhetnek a bio élelmiszerek a polcokról, növények a földekről. A növények módosított génjei továbbterjedhetnek más nemzetségekhez tartozó vadnövényekre is, és így tovább (megint a láncreakció)

"A génmanipulált növények elterjedése maga után vonhatja a baktériumtörzsek és mikroorganizmusok változását, ellenállóképességük növekedését, ami az emberi fajra is veszélyt jelenthet, hiszen pl. minél ellenállóbb egy veszélyes baktérium, annál nehezebb elpusztítani antibiotikummal." Ugyanis a génmanipulált növényekbe "bele van programozva" a baktériumok elleni ellenállás, ami azzal jár, hogy a baktérium is erősebb lesz... Amerikába már Ausztráliából importálnak méheket, pont emiatt, mert az GMO növényektől megcombosodtak a baktériumok és pusztítják a méheket. ( [link]

"A génmanipulált növények ellenállóbbak a gyomirtókkal szemben is. Ennek következménye lehet, hogy egyre több gyomirtót használhatunk, mert a növényeknek meg sem kottyan, cserébe tönkremegy a termőföld és ezáltal a felszíni vizek is."

"A génmanipulált növényekből készült élelmiszereket a fejlődő országokban nehezebb lehet kikerülni, ennek oka az, hogy a fejlett nyugaton elutasítják őket, viszont a feketepiac virágzik és a fejlődő országokban sokszor milliók éheznek. Mivel a génmanipulált növényeket nagy tételben termesztik (és ezáltal olcsók), az elmaradott országok kiváló felvásárló piac lehet."

"Senki nem tesztelte, mivel jár a GMO élelmiszerek hosszú távú fogyasztása." Itt kereshetsz kutatásokat, hogy milyen betegségeket szereztek a kísérleti patkányok, ha gmo kajával etették őket. Rák...


Szóval a téma kimeríthetetlen.

Befejezésként pedig felvetheted annak a lehetőségét, hogy a jövőben a házaspárok akár egy megrendelőlap kitöltésével megrendelhetik maguknak egy laborban, hogy milyen tulajdonságokkal (külső-belső) rendelkező gyermeket szeretnének... Hogy valójában Istent játszunk, de a pillanatnyi mohóság (profitorientáltság) miatt nem is foglalkozunk a hosszú távú következményekkel.

2014. nov. 15. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél!!! Eredményről majd írok.:)
2014. nov. 16. 15:25
 7/10 anonim ***** válasza:
Nincs mit, sok sikert! :)
2014. nov. 16. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
5-öst kaptam rá! Nagyon szépen köszönöm mégegyszer!!! :)
2014. dec. 8. 12:49
 9/10 A kérdező kommentje:
Jövőhét keddre is kell írni, 2 téma közül kell választani. 1. Halálbűntetés bevezetése (szükséges-e, pro-kontra) 2. Eutanázia-kegyes halál :) Valahogy csak összehozom majd a 1,5-2oldalt.
2014. dec. 8. 13:36
 10/10 anonim ***** válasza:
Ó, ez nagyon jó, gratulálok, örülök! :)
2014. dec. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!