Valaki segítene megoldani ezt a szöveges feladatot? Felvételire készülök.


A piacon egy árus háromféle almát árul: goldent, jonatánt és starkingot. Egy vevő megkérdezte, hogy mennyibe kerülnek. Az árus így válaszolt:

– Nagyon olcsón adom! Ha vesz 1 kg jonatánt és 1 kg starkingot, akkor 120 forintot fizet. 1 kg starking és 1 kg golden éppen kétszer ennyibe kerül. Ennél pedig éppen 30 forinttal fizet kevesebbet, ha 1 kg goldent és 1 kg jonatánt vesz.

a) Mennyibe kerül 1 kg golden és 1 kg jonatán összesen?

b) Összesen mennyit fizet az, aki mindegyikből 1-1 kg-ot vesz?

c) Mennyibe kerül 1 kg jonatán?

d) Mennyibe kerül 1 kg starking?



2015. jan. 2. 08:39
 1/2 anonim ***** válasza:

G:golden, J:jonatán, S:starking


J + S = 120

G + S = 240

G + J = 210

Ezeket lehet felírni, van 3 egyenleted 3 ismeretlennel, tehát biztosan meg lehet oldani némi rendezgetéssel. Az első egyenletből látod, hogy J=120-S, a második egyenletből pedig hogy G=240-S

Ha ezeket beírod a harmadik egyenletbe, abban már csak S lesz az ismeretlen:

240-S + 120-S = 210

360-2*S=210

2*S=150

S=75 ft/kg


Innen már csak be kell írogatnod az eredeti egyenletekbe:

Elsőbe: J+75=120 -> J=45 ft/kg

Harmadikba: G+45=210 -> G=165 ft/kg


A többi feladatot innen már matek 2. osztályban is meg tudod oldani. ;-)

2015. jan. 2. 09:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagggyon szepen koszonom:)
2015. jan. 2. 18:29