Folytatás: Mekkora sebességgel kell az elektronnak a mag körül keringenie, hogy a centrifugális erő a vonzóerővel egyensúlyt tartson?


[2,3⋅10-8 N, 1,44⋅1011 N/C, 1,27 C/m2, 1,59⋅106 m/s]

Ezeknek kellene kijönni a megoldásnak, de ehhez hozzá sem tudok fogni. :/ Le tudom írni, hogy az r = 10m és innentől megakadtam. Valaki tudna segíteni?



2015. márc. 4. 17:14
 1/4 anonim ***** válasza:

> „Le tudom írni, hogy az r = 10m…”

Ez már valami.


Az első kérdés az erő. Tudod ki foglalkozott (először) az (mai értelemben használt) erővel? Esetleg le tudod írni a törvényeit?


Aztán érdemes lesz utána olvasnod a körpályáról tanult képleteknek.


Ha ezeket leírod úgy, mint ahogy az 'r = 10m'-t leírtad, akkor szívesen segítek tovább. (Mondjuk számok nem lesznek még ebben a körben, de remélem, oda is eljutunk majd.)

2015. márc. 4. 17:28
 2/4 A kérdező kommentje:

Na, Q12 = 1 * 1 * 1.6 * 10(-19-en) = 1.6*10(-19-en)

F = k * (Q1 * Q2 / r(négyzeten) = 9 * 10(9-en) * (1.6 * 10(-19-en) * 1.6 * 10(-19-en))/((10(-10-en))^2) = 2.304 * 10(-8-on) N

E = F/q = (2.3 * 10(-8-on)/ (1.6 * 10(-19-en)) = 1.4375 * 10(11-en) N/C


Eddig eljutottam, de tovább már nem megy.

2015. márc. 4. 17:55
 3/4 A kérdező kommentje:

A megoldásoknál rosszul másoltam be, elfelejtettem, hogy egybe írja őket.

[2,3⋅10^-8 N, 1,44⋅10^11 N/C, 1,27 C/m2, 1,59⋅10^6 m/s]

2015. márc. 4. 17:57
 4/4 anonim ***** válasza:

Az eltolódási vektorra is van egy hasonlóan egyszerű képlet, mint amit a térerősségre használtál, csak az elektron töltés helyett egy másik állandóra lesz szükség.


Másrészt Newton II. törvényére és a centripetális gyorsulás képletére még emlékszel? Ez kell a sebességhez.

Ugye az erőt kiszámoltad, ez van a törvény egyik oldalán, az elektron tömegét is tudod, gondolom, és akkor már csak a gyorsulás kell, lehetőleg úgy, hogy szerepeljen benne a sebesség. Akkor már csak egy egyszerű egyenletet kell majd megoldani.

2015. márc. 4. 17:59