Adrian.Leverkuhn kérdése:

Igazoljuk, hogy az x^3-x^2-2x+1 polinomnak három különböző valós gyöke van. Legyen ezek a, b, c. Írjuk fel azt a normált harmadfokú polinomot, amelynek gyökei a-1, b-1, c-1. ?


2015. ápr. 14. 21:37
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Bolzano-tételt kell csak használnunk; keresnünk kell 4 darab x-et, hogy azokra a polinom értékeinek előjelei váltakoznak (szerencsés esetben 0 lesz ez az érték). Az ilyennél érdemes táblázatot csinálni (vagy jól sakkozni x értékeivel), én most csak a jókat fogom leírni:


x=-2 esetén y=-7

x=-1 esetén y=1

x=1 esetén y=-1

x=2 esetén y=1


A Bolzano-tétel értelmében a polinomnak a [-2;-1], a [-1;1] és az [1;2] intervallumokon van gyöke. Mivel egy harmadfokú polinomnak legfeljebb 3 gyöke lehet, és ezeknek belőttük a környezetét, ezért biztos, hogy 3 valós gyöke van, amelyek különböznek egymástól.


2. Csak a gyöktényezős képletet kell használni;


(x-(a-1))*(x-(b-1))*(x-(c-1))=(x-a+1)*(x-b+1)*(x-c+1), ezt csak ki kell bontani (vagy használd a WolframAlpha-t, ahogy gondolod).

2015. ápr. 14. 22:09
 2/5 anonim ***** válasza:

Igazoljuk, hogy az x^3-x^2-2x+1 polinomnak három különböző valós gyöke van.



legyen f(x)=x^3-x^2-2x+1, ennek a deriváltja f'(x)=3x^2-2x-2

A függvénynek helyi szélsőértékei vannak ott, ahol a derivált értéke nulla -> 3x^2-2x-2=0, ez 2 helyen van:

x1= (1-gyök(7))/3 illetve, x2= (1+gyök(7))/3


az eredeti függvény helyettesítési értéke x1-nél negatív, x2-nél pozitív, tehát x1 és x2 között kellett lennie zérushelyének, hiszen folytonos függvényről van szó.


válasszunk egy "nagy" negatív számot (pl -1000), itt az eredeti függvény helyettesítési értéke is egy "nagy" negatív szám, ezt játszd el a pozitív oldalon is.

A függvény folytonosságára hivatkozva ezekből következik, hogy 3 egymástól különböző zérushelye van a függvénynek.


(Szerintem nem ez a leghelyesebb megoldás, illetve ez csak egy folytonosság-vizsgálattal teljesértékű, de szerintem így is több mint a semmi)


Írjuk fel azt a normált harmadfokú polinomot, amelynek gyökei a-1, b-1, c-1. ?


(x-a+1)(x-b+1)(x-c+1), ha arról van szó, esetleg kibontod a zárójeleket.

2015. ápr. 14. 22:11
 3/5 anonim ***** válasza:
Elsőnek: Nem kell találgatni, ha meghatározod a lokális szélsőértékeket, amelyet a deriváltjának meghatározásával könnyedén megtalálhatsz. Nem beszélve arról, hogy alapból ezzel a módszerrel feltételezed, hogy találsz olyan helyettesítési értékeket, amelyeknek különbözik az előjelük, és hogy ebből találsz 4-et. Nem túl praktikus módszer, ha nem igaz a feltevés. :)
2015. ápr. 14. 22:15
 4/5 anonim ***** válasza:
*Az eredeti függvény helyettesítési értéke x=(1-gyök(7))/3 -nál pozitív, és x2=(1-gyök(7))/3-nál negatív, bocsánat, felcseréltem az első hozzászólásban. De a lényegen nem változtat. :)
2015. ápr. 14. 22:20
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, teljesen igazad van :) Tudtam, hogy valami kimaradt, csak nem jutott eszembe, hogy mi. Az volt az, ami kimaradt :)
2015. ápr. 14. 22:20