Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Számítsa ki, hogy 10 cm3...

Számítsa ki, hogy 10 cm3 hangyasavhoz hány cm3 etanolt mérjünk, ha azt szeretnénk, hogy a karbonsav 75%-a alakuljon át a reakcióban?

Figyelt kérdés

hangyasav sűrűsége: 1,23 g/cm3

etanol sűrűsége: 0,789 g/cm3

egyensúlyi állandó K=3,25


Nem vagyok túl jó kémiából, de szeretném megérteni, hogyan is kell kiszámolni ezt. Valaki segítene? Előre is köszi.



2015. ápr. 19. 18:01
 1/3 anonim ***** válasza:

Így, szövegben leírni csak ömlesztve lehet és akkor sajnos kevésbé szemléletes. Táblán sokkal látványosabb és érthetőbb lenne. :-(

Ha kémiai feladatot akarsz megoldani az első lépésed mindig az legyen, hogy felírod a kémiai reakció PONTOS egyenletét! E nélkül nem jutsz el a megoldásig.


Nagyon leegyszerűsítve:

1 SAV + 1 ALKOHOL = 1 ÉSZTER + 1 VÍZ


Ebből az látszik, hogy 1 mól savval 1 mól alkohol reagál és ekkor 1 mól észter keletkezik. A képződött vízzel szerencsére most nem kell foglalkoznunk.


1) Kezdetben, a reaktánsok összeöntésekor miből mennyi volt?

Savból: 10 ml => 267,2 mmól

Alkoholból: x cm3 (ez a kérdés)

Észterből (és keletkező vízből): nyilván semennyi


2) Az összeöntés után, a dinamikus egyensúly beálltakor miből mennyi fogyott illetve keletkezett:

Savból: elfogyott a kezdeti mennyiség 75%-a, azaz 200,4 mmól

Alkoholból: a reakcióegyenletből következik, hogy ebből is 200,4 mmól fogyott el

Észterből keletkezett: szintén a reakcióegyenletből következik, hogy ekkor 200,4 mmól észter keletkezett.


3) Most vedd elő az egyensúlyi állandó definícióját:

K = [ÉSZTER] / [SAV]*[ALKOHOL]


A fent megadott és összeszedett adatokat behelyettesítve:

3,25 = 200,4 / 66,8*(x-200,4)

ekkor:

x = 201,3 mmól

Azaz 201,3 mmól etanolt kellett bemérni ehhez a kémiai reakcióhoz, aminek a térfogata 11,75 cm3.

2015. ápr. 20. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Értem. Igen, így a levezetés érdekelt. Köszi.

Nem tudom, mintha neked/nekem más számok jöttek volna ki.

Ahm...az érettségi megoldókulcs hibás is lehet amúgy?

2015. ápr. 20. 23:05
 3/3 anonim ***** válasza:

Az érettségi megoldókulcs is lehet hibás, de annak az esélye minimális. :-)

Ha nem passzolnak az eredmények, nagyobb valószínűséggel én rontottam el valamit, vagy esetleg a számolások közbeni kerekítésekből adódik az eltérés.

2015. ápr. 21. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!