Valószínűségszámítás?


1. feladat (3 pont)


6 szomszédos ház kifestésénél 8-féle színből választhatnak. Hányféleképpen tehetik ezt meg, ha

1. a szomszédos házak nem azonos színűek?

2. minden ház különböző színű?

3. van azonos színű a házak között?


2015. máj. 10. 16:33
 1/10 A kérdező kommentje:
Segítenétek, légyszi?
2015. máj. 10. 16:34
 2/10 anonim ***** válasza:

> „Valószínűségszámítás?”

Nem, ez kombinatorika.


Szívesen!


Amúgy az 1-es és 2-es:

Az első házat ugye beszínezheted nyolcféleképpen. Hányféleképpen színezheted a másodikat, ha ezt kiszínezted valahogy, és a harmadikat, ha már a második is megvan?

Mivel bárhogy színezed az egyiket, a következőre ugyanannyi lehetőség marad majd, ezért össze kell majd szorozni az egyes házak színesére kapott lehetőségek számát.


A 3-es:

Vedd észre, hogy ez pont a 2-es ellentettje. Nézd meg hány színezési lehetőség van összesen, és abból vond ki a kettesre kapott választ.

2015. máj. 10. 16:48
 3/10 anonim ***** válasza:

1-es:

Az első háznál 8 színből választunk, a második már nem lehet olyan színű mint az első tehát 7 színből választunk, a harmadik már lehet olyan színű mint az első, viszont olyan nem mint a második, tehát ismét 7 színből választunk.

Vagyis a lehetőségek:8*7*7*7*7*7=134456


2-es:

Itt mindig más színt kell választani tehát a lehetőségek:

8*7*6*5*4*3=20160


3-as:

Ezt megkapod ha az összes lehetőségből kivonod a 2-es feladat eredményét.

Az összes lehetőség nyílván 8^6=262144

Tehát az eredmény:8^6-20160=241984

2015. máj. 10. 17:18
 4/10 anonim ***** válasza:
53%
Azt kérte, hogy segítsünk neki, nem azt, hogy nézzük teljesen hülyének, és csináljuk meg helyette…
2015. máj. 10. 17:43
 5/10 A kérdező kommentje:
#3! Ez hogy néz ki levezetve, le tudnád írni esetleg szövegesen? (C hat alatt a nyolc stb.)
2015. máj. 10. 17:44
 6/10 anonim ***** válasza:
26%
A 17:43-as válaszomat visszavonom. Én kérek elnézést!
2015. máj. 10. 17:46
 7/10 A kérdező kommentje:
Nézzetek inkább hülyének, közöm nincs hozzá, soha nem is fogom használni, de valamiért a tantervben van.
2015. máj. 10. 17:50
 8/10 anonim ***** válasza:

Itt most nem kell az n alatt a k típusú képlet. Az elég teljes levezetés, amit a 17:18-as írt. Tényleg csak szorozgatni kell.


Esetleg olyat lehet mondani a 2-esre, hogy

8!/2!,

azaz 'nyolcfaktoriális osztva kettőfaktoriálissal' vagy a hármasnál, hogy

8^6 – 8!/2!,

azaz 'nyolc a hatodikonból az előző rondaság',

de tényleg teljes megoldás, amit a 17:18-as írt.


Ha nagyon részletezni akarod, még hozzácsaphatod azt is, amit én írtal legelsőre.

2015. máj. 10. 17:58
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez kellett, erre gondoltam. Hálám érte!
2015. máj. 10. 18:02
 10/10 A kérdező kommentje:

Belefutottam még egy neccesbe:

Egy bankautomatából naponta felvett pénz mennyisége normális eloszlású valószínűségi változó, várható értéke 2,5 millió forint, szórása 0,4 millió forint. Mennyi a valószínűsége annak, hogy egy adott napon felvett pénz mennyisége a várható értéktől legfeljebb 500 ezer forinttal tér el?


Ha esetleg ebben is segítetek, akkor már tényleg szuper jó fejek vagytok!

2015. máj. 10. 19:48