Segítene valaki egy matekpéldában?

5 emberből kiválasztanak kettőt. Hányféleképpen történhet, ha nem számít a sorrend?

#feladat #matematika #példa #hányfélekképp
2015. szept. 2. 15:19
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]


5 alatt a 2 féle képpen = 10

5!/(2!*3!) = 120 / (2*6) = 10

2015. szept. 2. 15:32
 2/6 anonim ***** válasza:

#1 vagyok

kis magyarázat:

1. helyre 5 emberből választhatunk

1. helyre már csak 4 emberből választhatunk

tehát 5x4=20 féle képpen tudnánk kiválasztani 5 emberből 2-t, ha számítana!! a sorrend.

De mivel nem számít a sorrend, így el kell osztani annyival, ahony féle képpen sorba tudjuk állítani a 2 embert. Ez jelen esetben 2x1=2 féle képpen lehetséges, tehát a végeredmény: 20/2=10

2015. szept. 2. 15:35
 3/6 anonim ***** válasza:
jav.: 2. helyre már csak 4 emberből választhatunk
2015. szept. 2. 15:35
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Egy zseni vagy! :D
2015. szept. 2. 16:00
 5/6 A kérdező kommentje:
csak egy kérdés... miért kell a végén elosztani kettővel?
2015. szept. 2. 16:12
 6/6 anonim ***** válasza:

Mivel nem számít a sorrend (ezt le is írta).


Szemléletesen: amikor kiszámoltuk, hogy 5*4=20, abban az az eset is benne van, hogy az első helyre A-t választottuk, a másodikra B-t, és az is, amikor az első helyen B áll, a másodikon pedig A. Értelemszerűen ez a két kiválasztás azonos (mivel nem számít a sorrend), és mindegyik kiválasztásnál ugyanez a helyzet, tehát a fent kapott szorzatot el kell osztanunk 2-vel.


Megjegyzés: ha már 3 emberről van szó, akkor nem 3-mal osztunk, hanem 3!=6-tal, 4 esetén 4!-sal, és így tovább (a gondolatmenet ugyanaz).

2015. szept. 2. 18:13