Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matematika, kombinatorika....

Matematika, kombinatorika. Nem tudom ertelmezni a szoveges feladatot egyebkent nem lenne baj. Tobbi lent. (? )

Figyelt kérdés

A feladat: a.) hany egy-egyertelmu fuggvenyt lehet ket 7 elemu halmaz kozott letesiteni?

b.) Hany fuggveny letezik ket 7 elemu halmaz kozott?

Nem ertem hogy mire celoz az "egyertelmu fuggvennyel"... Az azt jelenti hogy egy ismeretlen van benne?

A b.) reszt mar vegkepp nem ertem. Ha tobb lenne az infirmacio biztos menne mert egyebkent eddig mindent tudtam de ez most elszomorit hogy hozza se tudok kezdeni...



2015. szept. 15. 18:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Az egy-egyértelmű gondolom azt akarja jelenti, hogy kölcsönösen egyértelmű, ami azt jelenti, hogy az A halmazból mindenki legfeljebb 1 valakivel van összekötve a B halmazból és fordítva. Például hogy ha azt mondom, hogy legyen A={-1;0;1} és B={-1;0;1}, és azt mondom, hogy rendeljünk az A elemeit a B elemeihez úgy, hogy ha k€A és l€B, akkor k->l akkor, hogyha k=l (magyarul: kössük össze az egyenlőeket), ennél kölcsönösen egyértelmű leképezést végeztünk, mivel az -1-et csak az -1-gyel, a 0-t csak a 0-val és az 1-et csak az 1-gyel kötöttük össze, és fordítva is igaz. Ha viszont azt mondom, hogy akkor kössük össze, hogyha k^2=l, akkor -1-et 1-gyel, 0-t 0-val és 1-et 1-gyel kell összekötni, itt viszont nem kölcsönösen egyértelmű a leképezés, mivel a -1-hez két számot is rendeltünk (a -1-et és az 1-et). Az viszont nem probléma, hogyha a "befogadó" halmaz valamelyik (akár több) tagjához nincs rendelve másik tag (ez abban az esetben érdekes, hogyha abban több elem van; most 7-7 elem van mindkét halmazban, tehát biztosan lesz mindegyiknek párja).


Tehát az a) résznél az a lényeg, hogy mindenkinek csak 1 párja legyen, a b) résznél pedig a befogadó halmaz elemeinek több párja is lehet (de csak a befogadónak).

2015. szept. 15. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
*az 1-hez rendeltünk két számot, nem a -1-hez.
2015. szept. 15. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon koszi :)
2015. szept. 15. 19:20
 4/5 anonim ***** válasza:

Az első nem adott érdemben választ, akárhogy olvastam.

Voltaképpen a mondanivalót sem értem...


Az alábbiak a helyes válaszok:


a) 7 faktoriális, azaz 5040-féle


b) 7^7-féle

2015. szept. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ja, amúgy az egy-egyértelmű az azt jelenti, hogy oda-vissza egy hozzárendelt van.


A függvény meg csak "odafele" kell, hogy egyértelmű legyen, ugyanis ettől függvény. Nem attól, hogy képlettel adjuk*e meg.

2015. szept. 15. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!