Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki le tudná nekem írni az...

Valaki le tudná nekem írni az oszthatósági szabályokat?

Figyelt kérdés
Ez volt a házi feladatom, de foglalmam sincs mit írjak le... Azután meg egyből dolgozatott írok ebből, valaki leírná nekem?

2015. szept. 23. 15:47
 1/4 anonim ***** válasza:

Fél perc volt a google-ba beírni ;)


Egy szám akkor osztható

2-vel: ha az utolsó számjegye 2-vel osztható, vagyis az utolsó számjegye 0; 2; 4; 6; 8.

3-mal: ha a számjegyeinek összege osztható 3-mal.

4-gyel: ha az utolsó 2 számjegyéből alkotott szám osztható 4-gyel.

5-tel: ha az utolsó számjegye 5-tel osztható, vagyis az utolsó számjegye 0 vagy 5.

6-tal: ha a szám osztható 2-vel és 3-mal is.

8-cal: ha az utolsó 3 számjegyéből alkotott szám osztható 8-cal.

9-cel: ha a számjegyek összege osztható 9-cel.

10-zel: ha az utolsó számjegye nulla.

25-tel: ha az utolsó 2 számjegyéből alkotott szám osztható 25-tel.

100-zal: ha az utolsó 2 számjegye nulla.

2015. szept. 23. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszi!
2015. szept. 23. 16:45
 3/4 Tom Benko ***** válasza:

Mivel minden számra van oszthatósági szabály, legyél szíves közölni azt is, hogy melyikre. Mondjuk szűkíthetjük a kört, elég a prímekkel való oszthatóságot vizsgálni, az összetett számok esetén egy relatív prím osztópárral elegendő a vizsgálat.

De itt van egy, külön neked:

Ha a számot n=100a+b alakban írjuk fel (azaz levesszük az utolsó két számjegyét), akkor 7|(b+2a)\Rightarrow7|n. Nem nehéz belátni, 100=98+2 és 7|98.

Vagy itt egy egzotikusabb: 17|abs(b-2a)\Rightarrow17|n az előbbi felbontás szerint, mivel 100=102-2 és 17|102.

2015. szept. 24. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi neked is, Tom Benko!
2015. szept. 25. 07:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!