Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért lehet nagyobb kerekű...

Miért lehet nagyobb kerekű kerékpárral gyorsabban haladni?

Figyelt kérdés

2015. okt. 29. 09:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Még sosem ültél váltós kerékpáron?
2015. okt. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
79%

Ez azért a körülményektől függ.

Milyen feltételek mellett halad gyorsabban.

Ha csak ennyi van megadva akkor gondolom a (legegyszerűbb) nagyobb átmérő miatti nagyobb kerület miatt (azonos fordulatszám esetén).

2015. okt. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
De igen, ültem már váltós bicikln, de a szakszerű válaszhoz nem volt elég a tapasztalat. Második válaszadó, köszönöm :)
2015. okt. 29. 10:53
 4/17 anonim ***** válasza:

Ez így egyáltalán nem értelmezhető kérdés.

Sztem rossz, hiányos a megfigyelésed. Talán azért, mert a kisebb kerekű gyerekkerékpárok sokkal gyengébb minőségűek, így lassabbak is.

A nagyobb kerekű gépek már felnőtt gépek, ők pedig gyorsabbak ugye. Ez pedig arra utal, mintha a nagyobb kerekű bringával gyorsabban lehet haladni.


De nézzük sorjában:


A sebesség (ha egyazon személyről beszélünk) leginkább a guminyomástól függ. Vagyis hiába nagyobb egy kerék, ha csak 3-4 bar nyomás van benne, az sokkal lassabb lesz, mint egy 8-10 bar nyomású kisebb kerék esetén.


Aztán az áttétel is fő meghatározó.

Ha a kerékkel arányosan csökkented a hátsó fogaskerekeket (és az elsőt nem változtatod), akkor pontosan "ugyanott vagy" áttétel tekintetében. Nem lesz lassabb a kisebb kerék.


Az sem igaz, hogy nagy áttétel -> nagyobb sebesség.

Az adott személy fizikai adottságai szerint van optimális áttétel. Az 53-11-es áttételt a legtöbben meg sem bírják forgatni, ilyen esetben 48-14-gyel adott esetben sokkal gyorsabban bírsz haladni.


A kerék mérete leginkább a lendkerék-hatás miatt érdekes, azaz, ha már egy nagyobb kerékkel van egy sebességed, akkor a kerék "tárol" forgási energiát, így egy hirtelen széllökés, vagy gyenge emelkedő nem lassít le annyira.



Olyasmi a kérdésed, mintha azt kérdezném, hogy a magas emberek miért okosabbak. Ez is egy téves kvázi-megfigyelésen alapul, ugyanúgy nincs értelme a kérdésnek.


(Nyilván a magas emberek a felnőttek körében vannak, akik jellemzően okosabbak, mint az alacsonyabb gyerekek...)

2015. okt. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Igen tisztelt Parafagólem!


Kösz a választ, de hál'istennek nem a megfigyelésemmel van a bqj, ugyanis a kérdésem egy az egyben kimásoltam a fizika tankönyvemből. Szóval köszike, mindig feldobják a napomat az ilyen rosszindulatú válaszadók.


Ettől függetlenül a válaszod köszönöm :)

2015. okt. 29. 19:46
 6/17 anonim ***** válasza:
Értelemszerűen ilyenkor a könyvbeli kérdező megfigyelése helytelen...
2015. okt. 29. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Ha minden változatlan (fizika tankönyvbeli feladatnál ha nincs más írva, akkor ezt szokás feltételezni), akkor a nagyobbra cserélt kerék egy fordulat alatt nagyobb utat tesz meg.

Természetesen nehezebb lesz tekerni, de azt szokás feltételezni, hogy ilyen apróságokon nem akadunk fenn. :)

2015. okt. 29. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Sztem ez továbbra is értelmezhetetlen kérdés ebben a formában. Még ha eltekintünk a szokásos EGYÉB körülményektől (nyomás, fizikai állapot stb.), akkor is a kerékméret maga egy sor más effektusban okoz változást.

Ez esetben a kérdést kell pontosan megfogalmazni:


Azonos pedálfordulat és áttétel esetén.. stb.

De ez még így se menthető.


Én inkább úgy vetném fel a problémát, hogy mit változtat a kerék mérete és mit nem a bringázáskor. Egyfajta problémaelemzésként, jó kis projektmunka lehetne.


Lektorként nem engedtem volna át ezt így.

(Sok tananyagot lektoráltam amúgy, tán ezért vagyok kényes a pontatlan kérdésekre.)

2015. okt. 29. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
49%

A könyv szerzője bizonyára nem ismeri ezt: kerekagy.blog.hu/2011/04/07/illegalis_sebesseghajhaszas_100_folott_biciklivel


Az ebben szereplő embernek bizonyára nem véletlenül van kis kerekű bringája. Ha már sok pénzt költ valamire, megnézi, mire.

2015. okt. 29. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

#9, "A könyv szerzője bizonyára nem ismeri ezt:"

És alighanem más sem ismerheti, mert:

"Sajnos nincs megjeleníthető bejegyzés.."


De fejemet teszem rá, hogy a fizika törvényeit nem hágta át, amíg volt bejegyzés.

2015. okt. 30. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!