Fizika háziban tudnátok segíteni? (Jó lenne, ha részletesen levezetnétek, nagyon megköszönném)


a) Pontosan hány órakor tevődik egymásra egy mechanikus toronyóra nagy, valamint kis mutatója 12 óra után először? (erre elméletileg 1 óra 5 perc és 28 mp a pontos válasz)

b) 20 m sugarú, vízszintes síkban 0,1 1/s szögsebességgel forgó korong közepéből célba lő egy lövész a kerületen lévő céltáblára. Hány centiméterrel kell mellécéloznia, ha a lövedék sebessége 100m/s? (itt a válasz: kb.40cm)



2015. dec. 20. 16:19
 1/7 anonim ***** válasza:
Az a) részben szerintem 1 óra 5 perc és 27 (egész 3/11) másodperc a pontos válasz. Legalábbis ha jó fajta svájci óráról van szó, és nem olyan vackokról, mint amilyeneket néhol látni.
2015. dec. 20. 18:51
 2/7 anonim ***** válasza:

A lövedék a 20 métert 20/100=0.2 másodperc alatt teszi meg. Tehát a kérdés, hogy ismerve az időt és a szögsebességet, mekkora körívet tesz meg.

Szögsebesség definíciója a szögváltozás és az ehhez szükséges idő hányadosa, így a szögváltozás=szögsebesség*idő=0.02 fok. A határoló körív pedig a sugár és a szög szorzata, vagyis:

20*0.02=0.4 méter = 40cm

2015. dec. 20. 19:23
 3/7 A kérdező kommentje:

És a pontosabbnál is pontosabb svájci órás eredmény hogy jött ki?

A másodiknak nagyon szépen köszönöm a választ!

2015. dec. 20. 20:20
 4/7 anonim ***** válasza:

1) Ugye belátható, hogy legalább egy óra kell ahhoz, hogy újra találkozzanak, ekkor a kismutató az 1-esen áll, a nagymutató a 12-esen, a közbezárt szög 360°/12=30°


A nagymutató sebessége vN=360°/óra, a kismutatóé vK=30°/óra. A kérdés, hogy mennyi idő múlva éri utol a kicsi a nagyot, vagyis mennyi idő alatt "dolgozza le" a 30° hátrány. Ehhez kiszámolod a kettő sebesség különbségét, és azt teszed egyenlővé 30°-kal:

v=vN-vK=360-30=330°/óra

v=s/t képlet alapján felírható, hogy:

t=s/v=30/330=0.09090909 óra=5.454545 perc=5 perc és 27.272727 másodperc, ami ugyebár (5 + 3/11) perc.


Ezért írta az Első Válaszoló azt, amit. :-)

2015. dec. 20. 20:31
 5/7 anonim ***** válasza:
Megnéztem, hogy a kis- és nagymutató szögelfordulásának különbsége mikor lesz először 2π-nek pozitív egész számú többszöröse dél után. Ez egy lineáris egyenlet megoldását jelenti.
2015. dec. 20. 20:32
 6/7 anonim ***** válasza:

"A kérdés, hogy mennyi idő múlva éri utol a kicsi a nagyot...."


Itt természetesen a nagy mennyi idő múlva éri utol a kicsit akart lenni.

2015. dec. 20. 20:33
 7/7 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen!
2015. dec. 20. 21:18