Hogyan oldhatnám meg ezt a feladatot?

[link]

2015. dec. 29. 22:38
 1/6 anonim ***** válasza:
Az a^2 – b^2-re vonatkozó nevezetes azonosság nem segít?
2015. dec. 29. 23:53
 2/6 A kérdező kommentje:
Felírtam hosszú szorzatként az azonossággal... de egyelőre nem jöttem rá ..., hogy miként folytassam
2015. dec. 30. 00:10
 3/6 anonim ***** válasza:
Írd fel a tényezők alá a legnagyobb kettőhatvány sorszámát, ami osztja őket, és add össze az alulra írt számokat. (Hogy könnyen kitaláld a sorszámokat, érdemes a tényezők négyes maradékát vizsgálni.)
2015. dec. 30. 00:18
 4/6 anonim ***** válasza:
Nekem 12 lett, de lehet, hogy elrontottam.
2015. dec. 30. 09:49
 5/6 A kérdező kommentje:
Nekem is 12 lett.. Köszönöm a segítséget... persze csak ha feltételezem, h. (2^32+1) -től felfelé mindegyik szorzótényező csak 1x osztható 2-vel....
2015. dec. 30. 12:11
 6/6 anonim ***** válasza:

> „persze csak ha feltételezem, hogy…”

Ne csak feltételezd! A 3 hatványainak 4-es maradéka így néz ki sorban (a 0.-kal kezdem):

1, 3, 1, 3, 1, 3,…

Tehát a párosadik hatványok mind 1 maradékot adnak 4-gyel osztva, mondjuk az alapján látszik általában is, hogy

(4*k + 3)*3 = 4*(3*k + 2) + 1, illetve

(4*k + 1)*3 = 4*(3*k) + 3,

tehát váltakozni fog a 3-as és 1-es maradék (k egész).


Ha a párosadik hatványokhoz hozzáadunk egyet, akkor 4-gyel osztva kettő maradékot fognak adni. Ha pedig egy szám 4-gyel osztva 2 maradékot ad, akkor ő maga ohó kettővel:

4*k + 2 = 2*(2*k + 1),

viszont a fele, 2*k + 1, már páratlan, így csak egyszer lesz osztható kettővel.


A szorzatalakunkban pedig a (3 + 1)-től és (3 – 1)-től eltekintve minden tényező olyan, hogy (3^(2*k) + 1), tehát ezek 1-1 kettest adnak a prímtényezős felbontásba, a (3 + 1) az 2-t, a (3 – 1) megint csak egyet.


(Tényezőből pedig lesz olyan, amiben 3^(2^k) szerepel, k megy 0-tól 9-ig, ez 10 darab, meg még 1 a (3 – 1), ez 11 tényező, és ezek közül az egyik kettő kettest ad, tehát 12 lesz a végeredmény, de ezt csak a teljesség kedvéért, ha valaki más később nézi meg a kérdést, mert erre rájöttél.)

2015. dec. 30. 23:32