Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy érdekes fizika kérdés. Mi...

Egy érdekes fizika kérdés. Mi a megoldás? Segítséget kérnék.

Figyelt kérdés

Egy húron 0,08 m amplitúdójú, 0,5 Hz frekvenciájú csillapítatlan transzverzális hullám terjed 3

m/s sebességgel pozitív irányban. A t = 0 pillanatban x = 0 helyen lévő részecske kitérése 0,04 m és

a negatív irányban mozog. Mekkora a kitérés a t = 2 s pillanatban x = 4 m helyen?



2015. dec. 30. 20:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a hullám x irányban halad, és y irányban tér ki. Ekkor a hullámfüggvény valami ilyesmi lesz:

y(x, t) = A*sin(k*x + ω*t + δ)

lesz. Az A amplitúdó adott, ω közvetlen kapcsolatban van az adott frekvenciával (ugye a 2*π-szerese), k az úgynevezett „diszperziós reláció”-ból jön ki, ami azt mondja, hogy a hullám terjedési sebessége

c = ω/k

(vesd össze c = λ*f). Még a δ-ról nem nyilatkoztam, az kijön abból, hogy a t = 0 pillanatban az x = 0 helyen

y(x, t) = A*sin(δ).


(Ha koszinusszal szoktátok felírni a hullámfüggvényt, azzal is kijön majd a jó eredmény, mivel a δ-t nem kérdezik, és csak az függ attól, hogy melyik harmonikus függvényt választod.)

2015. dec. 30. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. De én most csak koitusszal tudnám ezt felírni. :) Azt nem értem, hogy a δ hogyan jön ki? Mi lesz az értéke? (eddig az ω=3,14; k=1,047; c=3m/s ez adott volt) Esetleg ezt tudnád részletezni?
2015. dec. 30. 23:35
 3/12 anonim ***** válasza:

Az ω mértékegysége 1/s, a k-é pedig 1/m, ezeket ne tessék csak úgy elhagyni. (Amúgy most lehet, hogy érdemes meghagyni őket a számolás végéig a 2*π*f illetve k = 2*π*f/c alakban, mert akkor nevezetes szögek szinuszaival (vagy koszinuszaival, ahogy tetszik) aránylag pontosan lehet majd számolni.)


A δ úgy jön ki, hogy a t = 0 és x = 0 pillanatban az y(x, t) függvény

y(0, 0) = A*sin(k*0 + ω*0 + δ) = A*sin(δ)

(vagy y(0, 0) = A*cos(δ), ahogy tetszik, de következetesen)-

Ebből az A adott, és az y(0, 0) is, az az a bizonyos 0,04 m. Így

sin(δ) = y(0, 0)/A,

δ = arcsin(y(0, 0)/A).

(vagy ha koszinusszal írod a függvényt, akkor cos(δ) és arccos(…)).

2015. dec. 30. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Illetve szinusz esetén az arcsin(…) mellett az arcsin(…) + π is jó megoldás (plusz a 2*π*n-nel eltolt eredmények, de azok ekvivalensek lesznek), illetve koszinusz esetén a –arccos(…) jön be második megoldásnak. Tehát két megoldásod lehet a végén. (Sajnos erre is figyelni kell.)
2015. dec. 31. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes kifejtést. A δ=30 fok. És ezek alapján nekem +0,05m jött ki kitérésnek a kérdésre válaszolva.
2015. dec. 31. 01:18
 6/12 anonim ***** válasza:

Szerintem pedig vagy az van, hogy

δ = 30° = π/6, és akkor a kérdéses kitérés –0,08 m,

vagy pedig

δ = 210° = 7*π/6, és akkor a kérdéses kitérés +0,08 m.


Elfelejtetted radiánra állítani a számológéped.

(((Vagy átszámolni az ω = π 1/s = 180 °/s-et és k = π/3 1/m = 60 °/m-t. De ezt valamiért nem is szokás, ezért csak háromzárójelben jegyzem meg hogy így is lehet.)))

2015. dec. 31. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos kiegészítést. Így y(2,4)=A*sin(390 fok) jön ki, átszámolva a radiánt fokba, azaz y(2,4)=0,08*0,5=+0,04 lesz. És ez a pontos eredmény is. Végére összeállta a kép. Köszönöm, ezt figyelmességet.
2015. dec. 31. 16:30
 8/12 anonim ***** válasza:

Már csak az a baj, hogy nem a t helyére írod a 2 s-et, hanem x-ére és fordítva. (Meg hogy elfelejted, hogy van másik jó megoldás is, ha csak ennyi adott.)


Szóval neked ez kell:

y(4 m, 2 s) = (0,08 m)*sin((60 °/m)*(4 m) + (180 °/s)*(2 s) + 30°),

de a 30° helyett a 210° is jó megoldást ad.

2015. dec. 31. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Rosszul számoltam, illetve a számológép trükközött, vagy rosszul ütöttem be, de jót akartam az x meg a t helyére ütni. Valóban így van. Ugyanis ahogy visszanéztem a 360-at nem adta hozzá a 240-hez, így a 30-at csak a 360-hoz adtam véletlenül, ezért lett rossz. Akkor elírták a megoldásban a +0,04m-t. Tehát akkor vagy +0,08m vagy -0,08m a jó megoldás. Köszönöm.
2015. dec. 31. 16:56
 10/12 A kérdező kommentje:

Egy kérdés még, ha lehet? A kiinduló egyenletben vagy függvényben a kx-tag az nem negatív előjelű?

[link]

2015. dec. 31. 17:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!