Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Többszörös integrálás -...

Többszörös integrálás - térfogatszámítás. Valami ötlet?

Figyelt kérdés

[link]

Íme a feladat. Tisztában vagyok vele, hogy itt két (vagy akár háromszoros) integrálással kéne dolgozni, ki is tudom számolni, maga a feladat megoldása nem okoz nehézséget onnantól fogva, ha megvannak az integrálási határok, így azzal nem is terhelnélek benneteket.


Amire gondoltam:

a 4-y^2 függvényt kéne y szerint integrálni 0 és 2 között

x szerint pedig 0 és 2-y között.


Köszönöm a segítségeteket előre is!


2016. jan. 1. 15:08
 1/3 bongolo ***** válasza:

Szerintem úgy a legjobb meggondolni, hogy az egységnyi térfogatú kis kockákat akarod összeadni (integrálni). Vagyis az 1-et integrálod x szerint 0 és 4-y² között, y szerint 0 és 2 között, z szerint pedig 0 és 2-y között. Első kísérlet az integrál felírására:


2-y  2 4-y²

 ∫     ∫   ∫   1  dx dy dz

0    0   0

A sorrend nem tökéletes, mert a külső (z szerinti) integrálnál a felső határban van y, ezért annak beljebb kell lennie, az y szerinti integrálnak pedig kijjebb A többi sorrendje mindegy, mert nincs a határokban x vagy z.

 2  2-y 4-y²

 ∫     ∫    ∫ 1 dx dz dy

0    0   0

(nem írom többször az integrálási határokat majd...)

A belső integrál elvégzése után:

= ∫ ∫ [x] dz dy

(itt is persze a [ ]-nek is van határa: 0-tól 4-y²-ig, csak nehéz odaírnom, de te írd oda)

= ∫ ∫ 4-y² dz dy

= ∫ [4z - y²z] dy

= ∫ 4(2-y) - y²(2-y) dy

= ∫ 8 - 4y - 2y² + y³ dy

stb.

2016. jan. 1. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyszerű, köszönöm szépen, király vagy!


A határok teljesen jók, onnantól már végig tudom vezetni a három változó szerinti integrálást, Newton-Leibniz formulát használni ugye végig, meg ugye az is lényeg, hogy a legkülső helyen ne legyen y-t tartalmazó tag... Köszönöm még egyszer!

2016. jan. 1. 18:40
 3/3 anonim válasza:

Így egyszerűbb, a határok azonnal látszanak a megadott értelmezési tartományból. Mindig a változót tartalmazó határt kell belülre írni!

[link]


De az előzó válaszoló is tökéletest adott:

[link]

2016. jan. 4. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!