Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Trigonometriában mikor kell...

Trigonometriában mikor kell sin-1 es cos-1?

Figyelt kérdés
Trigonometriát veszünk matekból, értem hogy mit hogyan kell csinálni de sosem tudom, hogy a számolóépbe mikor kell a sin-1 gombbal vagy a sima sin gombbal számolni, vagy eppen cos-1-et vagy sima cos-t kell használnom. Mikor kell a sima és mikor a -1es verzio? eddig mindig ugy csinaltam hogy ha irreálisan pici szám jött ki, akkor a másik verzióval is számoltam de sok idő mindent kétszer számolni.
2016. jan. 17. 17:40
 1/5 anonim ***** válasza:

Próbáld ebből a videóból megérteni:

https://www.youtube.com/watch?v=lWfRzNGPBcY

Ha nem megy, kérdezz újra!

2016. jan. 17. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szinus esetén egy adott szöggel számolsz, míg szinusz-1 esetén egy -1<x<1 közötti számmal. A szinusz-1 lényege, hogy az adott számból visszaszámolható a szög.


Mondok két példát. Van egy derékszögű háromszöged, ahol a kérdéses szöggel(legyen ez alfa) szemközti befogó legyen 2cm, az átfogó pedig 4cm.

Felírhatod, hogy szinusz(alfa)=2/4

Ugye ekkor ismeretlen a szöged, de ismered a -1<x<1 közötti számot, ekkore szinusz-1gyel számolsz.

Viszont, ha ebben a háromszögben meg van adva az alfa szög értéke(alfa=30°), illetve tudod a szöggel szemközti befogó nagyságát(2cm), és kérdés az átfogó(legyen c). Ekkor felírhatod az előbbi alapján:

szinusz(30°)=2/c

Ugye számológépbe beütve kiszámolhatod a szinusz30-at, amivel ha elosztod a 2-t, megkapod c értékét.


Röviden: ha meg van adva a szög, akkor simán szinusz, ha pedig a szöget keresed, akkor szinusz-1.


A többi szögfüggvénynél hasonlóan kell eljárni.

2016. jan. 17. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
köszönöm mindkettőtöknek, a videó sajnos nem segített, de a második válaszolót megértettem. Mentek a zöld kézfejek
2016. jan. 17. 18:03
 4/5 anonim ***** válasza:
Örülök, ha az iromány alapján sikerült megértened. De gyakorlásképp nézd meg újra a videót, és ha így már érted, akkor rendben van, de ha nem, akkor még mindig bizonytalan a tudásod.
2016. jan. 17. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 vurugya béla ***** válasza:

Figyeld az alábbi szövegben az árulkodó ragozást és a szavakat, nagybetűkkel írom ki a megfigyelni valót:


"Egy szögNEK a szinuszÉRTÉKE vagy (szinuszA) egy mínusz egy és egy közé eső szám.

Sokszor az a kérdés, hogy MINEK A szinuszA egy mínusz egy és egy közé eső szám. Ez a szám a színuszÉRTÉK."


Megfigyelhetted, hogy kétféle dolog van, egy szög és egy hozzá tartozó szögfüggvényérték. A fenti példamondatokban láthattad, hogy a szögekhez a NAK-NEK ragot teszik, a szögfüggvényértékhez pedig -A birtokjelet.

Akkor használom a -1 gombot, ha azt kérdezi a feladat: "MINEK A szinusza, MINEK A koszinusza, MINEK A tangense, MINEK A kotangense egy adott szám. A végeredmény ilyenkor egy szög lesz. Ha a gépeden kis D betű vagy DEG szócska látszik fent, akkor ez az eredményként kapott szög fokban lesz.

Ha egy szöged van megadva és az a kérdés, hogy mennyi a szinusza, akkor nem kell a -1 gomb.


Én úgy is szoktam mondani, hogy a -1 gomb a "MINEK A"... gomb :)


Példák:


sinx=0,5

Szavakkal elmondva: minek a színusza 0,5?

Kell a -1 gomb, eredmény 30°.


sin30°=???

Szavakkal elmondva: mennyi a 30°-nak a színusza?

Nem kell a -1 gomb, eredmény 0,5.

2016. jan. 17. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!