Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt, hogy kell megoldani? -...

Ezt, hogy kell megoldani? - Számolós feladat a biosz érettségiből.

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nem tudom, hogy kell megcsinálni ezt a 2008. októberi emelt bioszból származó feladatot.

A feladat szövege:

Hasonlítsa össze egy myxomatózissal fertőzött nyúl átlagos túlélési idejét 1950-ben és

1967-ben! A számításhoz az oszlopokban megadott túlélési idők számtani középértékeivel

számoljon! Az 50 napnál hosszabb túlélést a számításban tekintsük 60 napnak. Rögzítse a

számítás menetét is!

Az feladatot - a számításhoz szükséges ábrával letudjátok tölteni pedig az oktatas.hu - ról.

[link]

Köszi előre is mindenkinek! :)



2016. jan. 23. 22:41
 1/4 sadam87 ***** válasza:

Meg van adva, hogy az adott időpontban a fertőzött nyulak mely törzsekkel milyen arányban fertőződtek. Az is meg van adva, hogy a fertőzés esetén mennyi ideig élnek túl a nyulak adott törzsek esetén. Egyszerűen ki kell számolni a túlélési idő súlyozott átlagát a két időpontra.

átlagos túlélési idő = szumma (az i-dik törzzsel fertőzött nyulak aránya x a túlélési idő az i-dik törzs esetén

Az i az adott törzs sorszámát jelenti.

2016. jan. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Az érettségik megoldása is fenn van a neten ha beírod a googleba hogy biológia emelt szintű érettségi 2008 október megoldás akkor szerintem az első az lesz.
2016. jan. 23. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen, le is ellenőriztem vele, de nekem nem jött ki. A gond, hogy a megoldókulcsban nincs levezetve rendesen a feladat. Elsőnek nagyon köszönöm a választ. Ment a zöld kéz mindenkinek!
2016. jan. 24. 13:56
 4/4 Bellabás V. Levente ***** válasza:

Nem értek a biológiához, de a matematikához többé-kevésbé :-), ezért az a véleményem, hogy a halandóságot is (mint valószínűséget) figyelembe kell venni.

Pl. van 1000 nyúl, ebből "csak" 990 pusztul el 1950-ben, mivel ebben az időszakban a többi vírustörzs nem virulens, ezért az átlagos túlélési idő 990*6.5/990, azaz 6.5 nap.

Hasonlóan: az 1967-es időszakot vizsgálva, az I. és II. törzsek nem fertőztek, így 1000 nyúlból 624 a III. vírussal, 358 a IV.-kel, és 17 az V.-kel fertőződött meg. Ezután ezeket a számoknak venni kell az adott halandósági százalékát, és így megkapjuk, hogy ténylegesen hány nyúl pusztult el az adott vírustörzs következtében. Végül ezekkel a számokkal kell súlyozni az adott túlélési időket (pontosabban, az adott oszlopban található túlélési időhatárok számtani közepét), majd ezt a súlyozott összeget osztjuk az összes elpusztult nyulak számával. Ez adja egy nyúl átlagos túlélését. Legalábbis én így csinálnám meg. :-)

2016. jan. 24. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!