Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az én megoldásom is helyes...

Az én megoldásom is helyes erre az emelt kémia érettségi feladatra?

Figyelt kérdés

2015 őszi emelt érettségi 7-es feladata:

"A d-mező fémei között több olyan is akad, amely többféle oxidációs számmal szerepelhet vegyületeiben. Egyes esetekben akár egyetlen vegyületben is előfordulhat többféle oxidációs állapotú fém, így az átlagos oxidációs szám törtszámnak adódhat.

A vanádiumnak többféle oxidja létezik. A viszonylag régóta ismert V2O3, VO2 és V2O5

mellett előállítottak számos „vegyes” oxidot, amelyek egyértelmű összetételű, határozott

kristályszerkezetű anyagoknak bizonyultak (vagyis nem valamiféle keveréknek).

A V3O7 összegképletű oxidot például V2O5 és V2O3 reakciójával nyerhetjük.

Ar(V) = 50,9


Számítsa ki, hogy elvileg milyen anyagmennyiség-arányban, illetve tömegarányban kell reagáltatni az említett két oxidot ahhoz, hogy tiszta V3O7-et kapjunk?"


A megoldókulcs:

[link]


Eléggé nyakatekert az itt levezetett megoldás.

Én szó szerint értelmeztem a V2O5 és a V2O3 reakcióját, és felírtam ezt az egyenletet:

5 V2O5 + V2O3 = 4 V3O7

Innen adódik egyből az 5:1 anyagmennyiség-arány.

A tömegarány pedig 5*(M(V2O5)):M(V2O3)=6,07:1,00 ,itt egy századnyi eltérés van a megoldókulcsban.

12 pont jár érte, erre a rövid levezetésemre megkapnám a maxot?



2016. febr. 11. 16:49
 1/1 anonim ***** válasza:
Igen, ez így max pontot ér. Mindegy milyen logikával csinálod, ha a végeredmény egyezik (+/- kerekítések) akkor max pont, esetleg kivéve ha elvi hibás és csak véletlenül jött ki ugyanaz, de itt nincs ilyenről szó.
2016. febr. 11. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!