Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A lent található matematikai...

A lent található matematikai feladatot levezetné valaki?

Figyelt kérdés

"Egy folyó partján fekvő két város egymástól való távolsága 300 km. Egy hajó az utat oda és vissza 25 óra alatt teszi meg. A folyó sebessége 5 km/h. Az út/idő/sebesség képletét a v = s/t összefüggés adja meg. Mekkora lenne a hajó sebessége állóvízben?"


A megoldás 25 km/h, de nem tudom, hogy ez hogyan jött ki.



2016. febr. 20. 21:27
 1/5 anonim ***** válasza:

A hajó átlagsebessége: 600km/25h, azaz 24km/h. 600km itt a távolság, mivel a 25 óra is oda-vissza utat jelent. Mivel a folyó sebessége mindig 5km/h, azonban a hajó egyszer folyási iránnyal megegyezően, másszor ellentétesen halad, így ez az 5km/h sebesség egyszer hozzáadódik a hajó sebességéhez, egyszer pedig kivonódik belőle. DE a hajó minden esetben 300km-t tesz meg, így ettől a +-5km/h-s sebesség-változástól el lehet tekinteni, tehát álló vízben a sebessége megegyezik a már kiszámolt átlagsebességével, azaz 24km/h.

Nem tudom, hogy jött ki nektek 25km/h-s sebesség :/

Nem lehet, hogy 24 óra alatt teszi meg a hajó a távot, és csak el lett írva a kérdésben?

2016. febr. 20. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ugyanígy számoltam és nekem is 24 km/h jött ki, csak a megoldás elbizonytalanított. De akkor az is lehetséges, hogy a megoldást írták el... :)
2016. febr. 20. 22:01
 3/5 Martin Szindi válasza:
57%

A könyvben közölt megoldás a helyes: 25 km/h

Jelöljük v-vel a sebességet állóvízben: Ekkor a sebességek: lefele v+5 és vissza v-5

Mivel t = s / v, az idők: oda 300/(v+5) és vissza 300/(v-5)

Tudjuk, hogy a két idő összege a teljes 25 óra, az időkre írunk fel egyenletet:

300/(v+5) + 300/(v-5) = 25

Felbontva a zárójeleket, a kapott másodfokú egyenlet:

v2 - 24v - 25 = 0, aminek megoldásai 25 és -1. Tehát v = 25 km/h

Vagyis a hajó lefele 30 km/h, felfele 20 km/h sebességgel halad, lefele 10 óra, felfele 15 óra alatt, ami összesen 25 óra.


Első válaszában a következő mondat a hibás: "A hajó minden esetben 300km-t tesz meg, így ettől a +-5km/h-s sebesség-változástól el lehet tekinteni."

Az átlagsebesség nem egyenlő a 20 és a 30 számtani közepével (hanem a harmonikus középpel), mert az idők, ameddig halad, nem egyenlők: a kissebb sebességgel hosszabb ideig halad a hajó.

2016. febr. 21. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
57%
A utolsó válasz a jó, a többit törölni kell a jegyzőkönyvből. :-)
2016. febr. 21. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Megértettem! :)
2016. febr. 22. 18:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!