Valaki jó matekos? Nem is kell jónak lennie, csak többet értsen hozzá, mint én?


2^x + 2^x+2 + 2^x-1 = 11

Itt elhagyhatom az alapot, 0-ra rendezem, és másodfokúként megoldom?


2016. máj. 26. 10:56
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem. Nagyon nem. Az alapot akkor hagyhatod el, ha mindkét oldalon egy darab hatványod van ugyanazzal az alappal.
2016. máj. 26. 11:24
 2/4 anonim ***** válasza:

A hatványozás azonosságait kell használni hozzá; tudjuk, hogy pl. x^3*x^5=x^(3+5)=x^8, ezt csináljuk meg visszafelé:


2^x + 2^2*2^x + 2^(-1)*2^x = 11, vagyis


2^x + 4*2^x + 2^x/2 =11 |szorozzunk 2-vel


2*2^x + 8*2^x + 2^x =22 |kiemelünk 2^x-ent


2^x*(2+8+1)=22, vagyis


2^x*11=22 |osztunk 11-gyel


2^x=2=2^1, most lehet elhagyni az alapot


x=1

2016. máj. 26. 11:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Vagy egyszerűbb, ha felírod kettesszámrendszerben. Azt tudod, hogy ezek a bizonyos "egyesek" majdnem egymás mellett vannak, valahogy így:


1011


Ugye X, X+2 és X-1. És még valamennyi nulla utána, ezt kell megtudni, hogy pontosan mennyi.


Na most tudjuk, hogy ha 1-re végződik, akkor páratlan. Csak akkor páratlan, ha az első számjegy 1-es kettes számrendszerben is.


Azaz nem lehet más megoldás, mint 1011 kettes számrendszerben. Így az X az nem más, mint 1.


Visszahelyettesítve 2 + 8 + 1 = 11, tehát tényleg jól számoltunk.

2016. máj. 26. 14:15
 4/4 anonim ***** válasza:
utolsó* számjegy bocsánat.
2016. máj. 26. 14:59