Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ez mit jelent? Lezárt elektron...

Ez mit jelent? Lezárt elektronszerkezet nem egyenlő a telített elektronszerkezettel.

Figyelt kérdés
Leírná nekem valaki, hogy ez mit jelent?

2016. aug. 5. 23:07
 1/4 anonim ***** válasza:
gondold vegig mit jelent a ketto fogalom
2016. aug. 6. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Régen tanultam ilyesmit...de az atom elektronhéjai közül a legkülső lehet változtatható, míg a belsők lezártnak tekintendők.
2016. aug. 6. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

talán nincs igazam, de talán hátha :/

a lezárt elektronszerkezetnek nem feltétlenül kell telítettnek lennie. lehet olyan atom is, aminek például a legkülső alhéja telítetlen, vannak párosítatlan elektronjai. a telített elektronszerkezetre meg talán példa a nemesgázok, mert ott az egész héj telített.

nem vagyok biztos benne, ne vedd biztosra :)

2016. aug. 7. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A lezárt és a telített elektronhéj ugyanazt jelenti: az elektronhéjon maximális számú elektron tartózkodik, tehát az első héjon 2, a másodikon 8, a harmadikon 18, stb. Azonban a nemesgázoknál megfigyelhető, hogy az argontól kezdve nem telített (azaz lezárt) a vegyértékhéjuk, mivel a 3. periódustól kezdve az s- és a p-alhéjhoz egy d-, majd egy f-alhéj is tartozik, viszont ezek nagyobb energiaszintűek, mint a következő periódus s-alhéja, így az energiaminimumra való törekvés elve értelmében a következő elektron már a következő héj s-alhéjára fog kerülni, tehát új periódus kezdődik. Viszont ezeknek a nemesgázoknak hiába nincs telítődve az egész vegyértékhéjuk, a vegyértékhéj s- és p-alhéja telített, így stabilisak. Ez persze nem vonatkozik a héliumra és neonra, hiszen ezeknek telített (lezárt) a vegyértékhéjuk. A hélium az 1. periódusban van, egy s-alhéjjal rendelkezik, amelyen max. 2 elektron fér el, tehát a vegyértékhéja telített. A neon a 2. periódusban van, a 2s-alhéján 2, a 2p-alhéján 6 e- van. Ez összesen 8, ami megfelel a 2. héjon elférő összes elektronnak. Tehát a vegyértékhéja telített. A többi nemesgáz vegyértékhéján is csak 8 e- tartózkodik, de mivel az s- és p-alhéj le van zárva, így stabilisak.

Tehát: a stabilis elektronszerkezet nem egyenlő a telített (lezárt) elektronszerkezettel.

Remélem, segítettem.

2016. aug. 8. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!