Valaki segítene ebben? (kémia)


Mekkora térfogatú 96V/V% etanolt tartalmazó tisztaszesz szükséges elvileg,ha 250 cm3 standardállapotú etilént akarunk előállítani? Az abszolút alkohol sűrűsége 0,789 g/cm3.


Valaki le tudná ezt vezetni?



2016. aug. 8. 19:55
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az etanol kénsavas hevítés hatására vízkilépést szenved és etilén képződik belőle:


CH3-CH2-OH ---> CH2=CH2 + H2O


Láthatjuk hogy 1 mol etanolból 1 mol etilén lesz. Valamint tudjuk azt is hogy standard állapotban minden gáz 24,5 dm3. Ezt felhasználhatjuk arra, hogy egy aránypárral kiszámítsuk a mi etilénünk anyagmennyiségét (persze csak miután átváltottuk dm3-be):


1 mol ---> 24,5 dm3

x mol ---> 0,25 dm3


Megoldva: x=0,0102 mol. Ezt átszámolhatjuk előbb tömegre az n=m/M képlettel, majd térfogatra a sűrűség (ró=m/V) segítségével. Ehhez először kell az etanol moláris tömege, azt a periódusos rendszerből összeadogatjuk, így 46-ot kapunk. Az n=m/M-be behelyettesítünk: 0,0102=m/46 ahonnan m=0,47 gramm, amit beírunk a sűrűség képletébe: 0,789=0,47/V innen pedig V=0,595 cm3. A mi alkoholunk viszont csak 96%-os. Amit mi kiszámoltunk, az az összes szükséges etanolmennyiség, azaz kérdés, hogy ennyi etanol mekkora térfogatú 96%-os elegyben van benne? Matematikailag ez annyit tesz, hogy keresem azt a számot, aminek 0,595 a 96%-a. Képlettel ez így írható fel: 0,595/0,96 ami pedig =0,619 cm3, ennyi 96%-os tisztaságú etanol szükséges.

2016. aug. 8. 22:15
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, s a fáradozást.:))
2016. aug. 10. 00:59