Hogy kell megoldani ezt a szoveges feladatot A-tol Z-ig?

Egy almatermelo almat arul.Eladja almajanak negyedreszet kilogrammonkent 3 lejert, a maradek otodreszet 2 lejert, az ujabb maradek ketharmad reszet 2.5 lejes kilogrammonkenti aron.A megmaradt 12 kg almat osszesen 18 lejert adta el.Hany kilogramm almat adott el es atlagosan mennyiert adta kilogrammjat?

2016. aug. 27. 13:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Jelölje az almatermelő összes almájának mennyiségét A. Először negyedét adja el, ekkor a maradék


A-A/4.


Utána ennek ötödét, így a maradék:


A-A/4-(1/5)*(A-A/4)=(3/5)*A.


Végül ennek még kétharmadát, ekkor a maradék:


(3/5)*A-(2/5)*A=(1/5)*A.


A feladat szerint ez 12kg, azaz


(1/5)*A=12kg, ebből:


A=60kg.

-----------

--------------


Visszaszámítva: először eladta ennek negyedét:


A1=15kg.


Másodszor a maradék 45kg-nak az ötödét:


A2=9kg.


Harmadszor a maradék 36kg-nak a 2/3-át:


A3=24kg.


Összeadva: A1+A2+A3=48kg, így valóban 12 kg marad, ahogy a példa írja.



A kilogrammonkénti árakat jelölje L1, L2, L3. Most:


L1=3lej;

L2=2lej;

L3=2.5lej.


Az átlagot pedig L-el jelöljük most. Az átlagos kilogrammonkénti árat súlyozott átlag szerint számítjuk, azaz:


L=(A1*L1+A2*L2+A3*L3)/(A1+A2+A3).


A számok behelyettesítését itt meghagyom neked. Remélem érthető!

2016. aug. 27. 15:10
 2/3 anonim ***** válasza:

((x-0,25x)-(x-0,25x)/5)-2((x-0,25x)-(x-0,25x)/5)/3=12

x-0,25x-0,2x+0,05x-2x/3+0,5x/3+2x/15-0,5x/15=12

15x-3,75x-3x+0,75x-10x+2,5x+2x-0,5x=180

3x=180

x=60


60kg alma volt összesen.

Innentől az árat egyszerűen ki lehet szzámolni.

2016. aug. 27. 15:15
 3/3 anonim ***** válasza:
Megelőztek :)
2016. aug. 27. 15:15